US Open 9-ball Championship 2014

V neděli 12. 10. 2014 byl zahájen již 39. ročník jedné z největších poolových událostí, turnaj U.S.Open 9-ball Championship. Tento se každoročně koná ve východoamerickém státě Virginia, letos v tradičním působišti, s tímto turnajem svázaným městem Chesapeake, kde nejlepší hráči z celého světa bojují o prestižní titul a na poměry kulečníkového sportu vysokou finanční odměnu.

 

Letošní ročník doznal hned několika zásadních změn. Startovní pole bylo sníženo z obvyklých 256 na 128 účastníků, a to nejspíš kvůli menším prostorám hotelu, ve kterém se turnaj pořádá. Došlo tak i k zvýšení startovného, které činí 750 USD, na naše poměry neskutečná částka nastavující zrcadlo českým hráčům žehrajícím na vysoké náklady spojené s účastí na turnajích v ČR, ač to samozřejmě nelze přímo srovnávat. Vítěz získává 24.000 UCD. Hrací systém zůstává DKO s posledním přeživším hráčem A strany sedícím v Hot Seat čekajícím ve finále na vítěze B strany.

 

Pro hráče je největší změnou stavění racku, kdy se při rozstřelu dává na „bod“ devítka. Jedná se o aktuální trend zabraňující potopení koule do rohu v podstatě při každém „profi“ rozstřelu, což u hráčů na úrovni těch, kteří hrají US Open, vede opakovaně k mnoha „čistým“ po sobě. To je samozřejmě úctyhodné, ale rozhodně ne tak divácky atraktivní jako sledování čistých her střídajících se pravidelně s hrami plnými jistot, soubojů strategií a obecně psychické odolnosti dané vyvedením hráčů z jejich „comfort zone“.

 

V poli závodníků letos nalezneme hned 14 předchozích vítězů, kterým co do počtu vítězství vévodí eufemisticky řečeno kontroverzní Earl „The Pearl“ Strickland s pěti tituly, následovaný obhájcem titulu Shane van Boeningem s třemi vítězstvími, dále se jedná o dvojnásobné vítěze Darrena Appletona a Miku Immonena a s jedním vítězstvím se mohou v startovním poli pochlubit Filipínci Reyes a Pagulayan, osamělý Evropan Souqet a řada Američanů Schmidt, Deul, Jones, Archer, Morris a Kennedy.

 

V letošním ročníku těžko hledat zcela jednoznačného favorita, aspirantů na titul je hned několik. Ještě před měsícem by byl pravděpodobně hlavním favoritem úřadující mistr světa v 9-ball holandský Terminátor Niels Feijen, ten však na posledním EuroTouru skončil „už“ v dvaatřicítce a jeho nepovedený strk „na vítězství“ ve finále World Cup of Pool z před měsíce mu na sebevědomí určitě nepřidal. Je třeba podotknout, že Evropanům se na US Open dlouhodobě nedaří, krom legendy Ralfa Souqeta titul z Evropanů získali pouze Angličan Appleton a Fin Immonen, kteří však dlouhodobě žijí v USA. Do širší okruhu adeptů na titul si tak troufám zařadit krom Feijena aktuálně nejlepšího Filipínce Denise Orcolla, americkou superstar a obhájce titulu Shane van Boeninga, Appletona, Immonena a dvojnásobného mistra světa 9-ball Thorstena „The Hitman“ Hohmanna, kterému tento titul v jeho sbírce stále chybí. Za černé koně bych pak označil naprosto nevyzpytatelného Stricklanda, Morrise, kterému se zde obvykle daří, či stále se na mezinárodní scéně lepšící Evropany Ouschana či Nicka van den Berga.

 

Jelikož již ke dni vydání tohoto článku turnaj začal, uvádím některé překvapivé výsledky. Hned v prvním zápase A strany prohrává jeden z hlavních favoritů Feijen se silným Maxem Eberlem a ačkoli svému následujícímu soupeři v prvním kole B strany uděluje kanára – whitewash, čeká ho dlouhá cesta. Hned na počátku Béčka se překvapivě potkávají dřívější reprezentanti USA v Mosconi Cupu Shuff a Morris, vyhrává sympatický Hawaian Morris, což znamená pro Shuffa předčasný konec v turnaji a téměř jistou nenominaci do amerického výběru pro letošní ročník Mosconi (což je však vzhledem k jeho bilanci pro Evropany spíše škoda). V Evropě obávaný Rus Chinakov se s turnajem loučí A-B, ačkoli na jeho obranu je nutné říci, že měl smůlu na los v podobě několikanásobného reprezentanta USA Putnama a následně Číňana Liu Haitao. V prvním kole mimo jiné prohrávají I. Majid, Tony „Tornado“ Drago a oblíbený Alex Pagulayan, v druhém kole prohrává Souqet s 59letým Ernesto Dominguezem. Naopak již ve třetím kole jsou bez větších problémů filipínské legendy Reyes s Bustamantem, Hohmann, Deul, Van den Berg, které se o čtvrté kolo utká s Immonenem, Ouschan, nám známý Polák Babica či Anlgičan Peach, jakož i Appleton a Orcollo.

 

Turnaj je možné sledovat pomocí live score na stránkách azbilliards.com, dle mého vědomí však není k dispozici žádný live stream zdarma, pouze placený cca za 10 USD na den. Dále je možno sledovat průběh turnaje a jeho výsledky na stránkách AZ Billiards.

 

Rovný strk všem.

 

Připravil: RADKO MAJERČÍK

Další zahraniční zprávy

Pardubice Stabedo Open 2019 – přihlašujte se!

 

Ještě nám nekončí rok 2018, ale je tu pozvánka od Maple Pool Club Pardubice na největší kulečníkový turnaj v ČR Pardubice Stabedo Open 2019. Otevřené přihlašování je zatím tři dny a už je přihlášeno cca 100 hráčů z celkové kapacity 220. Proto s přihlašováním neotálejte, ať na tomto kulečníkovém svátku nechybíte.

Rokietnica Open

Přišla pozvánka na turnaj 17.-18.6 2017 v Rokietnici (Polsko).

Propozice turnaje na  www.swab.pl

  • 400 km od Prahy
  • Dvoulůžkový pokoj za 35 Eur
  • Startovné 24 Euro
  • Zajímavý formát turnaje, každý hráč má zajištěné minimálně tři zápasy
  • 16 stolů
  • Koule Cyclop

Pozvánka na Roman Havier Memorial 2017

21. až 23.4. se bude konat Roman Havier Memorial  2017 – 10. ročník  K8 Trenčín.

Hra: č.10 striedavý rozstrel, štartovné 20€

Uzávierka prihlášok je 18.4.2017 o 24,00 hod.

David Alcaide vyhrál World Pool Master 2017

 

Ve dnech 17.2.2017 – 19.2.2017 se konal v Giblartaru World Pool Master a to 24. ročník, kterého se účastnilo 16 hráčů z celého světa. 

 

Vítězem se stal David Alcaide ze Španělska, který v těsné bitvě ve finále porazil Jasona Shaw ze Skotska. K titulu postupně porazil Ralfa Souqueta 8-3, v semifinále ve stejném poměru Shane Van Boeinga, v semifinále úřadujícího světového šampióna v 9 ball 8-6 Albina Ouschana a ve finále již zmíněného Jasona Shawa těsným výsledkem 8-7.

 

Pozvánka turnaj Maroko 9 ball

 

Přišla pozvánka na turnaj v Maroku ve dnech 3-5. března 2017.

morocco open poster (2)

Roman Hybler na WC pool 9-ball Men Doha, Qatar 25/7-4/8/2016

Ve dnech 25.července – 4.srpna 2016 se koná Mistrovství světa
poolbilliardu mužů v disciplíně 9-ball. Na turnaji, který pořádá
WPA v místě Doha, Qatar bude barvy České republiky hájit
dlouholetý reprezentant Roman Hybler. Podporujeme a držíme palce 🙂
Více na http://www.wpa-pool.com/web/home

Billiard Combat Open

Přišla další zajímavá pozvánka na turnaj v Rumunsku (Bukurešť). Turnaj se koná v únoru 2016, startovné 100 €, prize money 17500 €.

Exhibice s Bustamantem a Reyesem

Přišlo upozornění od Michala Gavenčiaka, že exhibice s Bustamantem a Reyesem bude nejblíže od našich hranic 27.12.2015, a to v Herzogenaurach. Bližší podrobnosti na plakátu.

BOE v Srbsku

17.-18. října se koná další turnaj DYNAMIC Best of the East
v Bělehradu, Srbsko v disciplíně 9-ball
Více info naleznete zde :
Serbia_-_Dynamic_Best_-_Blegrade_-_info._Eng._

World 9- Ball Championship

Vážení sportovní přátelé,
Roman Hybler nám poslal odkaz na free livestream
World 9- Ball Championship Doha 2015,
konajícího se ve dnech 7.-18.9.2015.
Odkaz http://live.qbsf.qa/en/login.
Příjemné sledování a fandění

Novinky z ostatních sekcí

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Lebduška Filip MPC Pardubice 1419.2
2 Vondráček Petr MPC Pardubice 1346.3
3 Praus Tomáš MPC Pardubice 1226.3
4 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1197.7
5 Žalman David MPC Pardubice 1042
6 Kapitančik Marcel MPC Pardubice 1027.3
7 Růčka Radek MPC Pardubice 1013.1
8 Kníže Martin MPC Pardubice 966.2
9 Tužil Pavel MPC Pardubice 945.6
10 Washburn Calvin Řipská Praha 923.4
11 Švestka Martin MPC Pardubice 893.2
12 Lazarevič Saša MPC Pardubice 818.7
13 Baloun Ondřej MPC Pardubice 815.1
14 Kubánek Roman MPC Pardubice 809.5
15 Tichý Jaroslav Řipská Praha 758.1
16 Vladyka Robin BC Harlequ´in Praha 753.3
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2020