Ohlédnutí za MR juniorů 2018

Letošního Mistrovství republiky juniorů v poolbilliardu, uskutečněné v herně MPC Pardubice, se zúčastnilo celkem 30 hráčů, z toho 14 z domácího klubu. Ze šestnácti nádherných pohárů za medailová umístění jich polovina zůstala doma.

V celkovém čtyřboji, zároveň počítaném jako jedno z kritérií pro nominaci na letošní MEJ v Holandsku, se na prvních třech místech umístili domácí Petr Brancuský s třemi mistrovskými tituly, Calvin Washburn z BC Řipská Praha s jedním titulem a domácí Filip Lebduška s jedním druhým místem a dvěma třetími. Tolik výsledky.

Klání o medaile se zúčastnili hráči z deseti klubů. Z důvodu malého počtu účastníků v jednotlivých kategoriích se hrálo jen v kategorii juniorů bez rozlišení dívky / chlapci. A právě v této chvíli je okamžik pro úvahu, co současný stav vlastně znamená pro budoucnost našeho sportu. Každý z nás má pochopitelně jiný pohled na současný stav, jiné zdůvodnění proč to a to nejde a jinou představu o směřování do budoucna. Ale možná je právě nyní, kdy místo pocitu, že MR je za námi, vše dobře dopadlo a zase ahoj za rok, čas na diskuzi, kam to takhle vlastně všechno směřuje. Na zvážení toho, jestli to, co děláme společně s mládeží, vede k nějakému cíli. Jestli vynaložené úsilí a finance opravdu směřují k rozvoji mládežnické základny.

U nás v Pardubicích jsme v situaci, kdy se vlastně skoro všechno nedaří. Na jedné straně junioři, kteří opouštějí mládežnickou kategorii, končí s poměrně hezkými výsledky. Nikdo jim ale nedokáže říct, zda od příští sezony budou již jen mezi dospělými nebo možná, když to půjde, také v kategorii U23. Tu ve spoustě sportů používají na přechod z dětí do dospělých. Na druhé straně ve skupině mladších žáků a žákyň se nám nedaří vytvořit správnou atmosféru pro sportovní rozvoj. A to přesto, že materiální a trenérské zajištění máme na místní poměry slušné. Nějak se nám nedaří to osvědčené z před osmi lety, makej, až budeš něco umět, přijdeš na oblast, až nám na oblasti nabančíš, pojedeš do Prahy, kde se budeš učit od nejlepších. A třeba za pár sezón budeš v reprezentaci a pojedeš na Evropu. Ale hlavně chybí to každodenní: podívej,  ti kluci z Tábora, Plzně, Prahy, Brna, ti se zase zlepšili, ti zase makaj a někam to dotáhnou.Nestálo by za to přidat?

Všechno, co se svaz snaží dělat pro rozvoj mládeže, je určitě moc dobře. Je to o mnoho víc, než tomu bylo dříve. Avšak neměly by již začít být vidět alespoň záblesky výsledků? Neměly by stoly do škol, školský pohár, školení trenérů a ostatní akce být vidět právě při MR juniorů? Deset let zpátky jsme rádi, když na MRJ naženeme všechny, kteří se nechají přemluvit, bez kvalifikace v klubech, bez mnohdy dostatečné sportovní kvality. Odškrtneme akci a jedeme dál. A to není dobře.

Nevím, jestli se nám daří v hráčích budovat dostatečný pocit sounáležitosti ke klubu. Vlastně to nejdůležitější téměř v každém sportu. Že na to člověk není sám. Že má za zády tu partu podobně smýšlejících a o něco se snažících parťáků. Určitě by se nám to dařilo lépe, kdybychom se mohli opřít o ty party z Brna, Prahy, Tábora,…. Myslím si, že pokud budeme dál vychovávat sportovce přísně individualisticky, nikam náš sport neposuneme. Občas bude nějaký dílčí úspěch, ale jako sport zanikneme. Jenom co nejširší základna může do budoucna přinést šanci. A tu základnu opravdu nemáme. Už dlouho.

 Takže vlastně místo velké radosti velké chmury. Ale to je asi dobře.

 Jarda Javůrek

Další hlavní zprávy

David Žalman – Maple Pool Club Pardubice – vítěz čtvrtého kola ČPTour 32 v disciplíně 10 ball 2018

 

1)    Davide, gratuluji Ti k vítězství. Opět po zhruba roce vyhraný větší turnaj. Jaký byl pocit bezprostředně po vítězství?

No je pravda, že za poslední rok jsem měl velké herní výkyvy a teď už jsem to konečně trošku stabilizoval. Jak mě jistě znáte, tak já radost po vyhraném turnaji moc neprojevuji a ani nevím, jak na to Každopádně spokojený jsem byl, ale že bych tam cítil něco víc se říct nedá. Přeci jenom jedno vyhrané ČPTour, celkově až tak moc neznamená, je to jen jedna vyhraná bitva.

David Žalman ovládl 4. kolo ČPTour v Utopii Brno!

Na 4. kole ČPTour, které se konalo v disciplíně 10 ball v Čajovně Utopii Brno. Dostavilo se 31 hráčů, jediný kdo se nezúčastnil, byl Mario Marič. Celý průběh turnaje byl k vidění ve výsledkovém servisu a prostřednictvím sociálním sítím i některé live přenosy.

 

Hrálo se systémem zkráceného DKO 32 pavouk, první dvě kola v A straně a celá B strana na 6 vítězných bodů, se střídavým rozstřelem. Zbylé zápasy, tedy 16KO se hrál na 8 vítězných bodů, také se střídavým rozstřelem.

 

MR seniorů dohráno

Na právě skončeném mistrovství republiky seniorů se hrály závěrečné dvě disciplíny, a to 14.1 a 9 ball.

Robin Vladyka, BC Harlequin Praha – Mistr republiky seniorů v disciplíně 10 ball

 

1)    Robine, přijmi gratulaci k titulu Mistra ČR seniorů v disciplíně 10 ball. Jak těžké bylo vyhrát v konkurenci skoro 40ti hráčů a hráček?

Na titul jsem vůbec nepomýšlel, jenom jsem chtěl dojít co nejdál. Šel jsem zápas od zápasu, a kupodivu výkon gradoval ve finále. Bylo to těžké, hlavně v rozhodujících zápasech se zkušenými soupeři, jako Pavel Halamka, Radek Růčka, Petr Kavan a Márijo Marič. V této disciplíně mám dvě třetí místa a jedno druhé, jsem moc rád, že jsem sbírku zkompletoval.

 

Rozhovor s vítězem 8 ball seniorů

Dnes přinášíme rozhovor s Andy Rushem, vítězem osmičky seniorů. Odpovědi Andyho byly krátké, jako i celý rozhovor.

Uveřejňujeme ho v češtině i v „původním znění“ – v angličtině.

Proběhlo I. kolo Lioness ČMBS Open pro mládež

V neděli 25.2.2018 se konal v pražské herně Billiard Centra na Harfě historicky první turnaj nové série Lioness ČMBS Open hraný v 8-ball. Série se skládá ze tří dílčích turnajů, ze kterých ti nejlepší postupují na finální kemp se světoznámým trenérem Ralphem Eckertem. Turnaje se mohli zúčastnit výhradně žáci základních škol, v případě víceletých gymnázií hráči do 15 let věku. Nakonec se i díky nešťastným úrazům a nemocem, které si děti přivezly z jarních prázdnin turnaje zúčastnilo 21 dětí celkem ze 7 klubů napříč celou ČR.

První víkend MR seniorů za námi

O uplynulém víkendu se odehrálo MR seniorů ve dvou disciplínách. Jako vždy je celý průběh turnaje zaznamenán v našem výsledkovém servisu.

Vítězem ČPTour 9 ball Jan Meisner!

Třetí kolo České poolové tour zavítalo do tradiční herny Balabuška Praha, kam přijelo všech 32 kvalifikovaných hráčů. Celý průběh turnaje šlo sledovat naživo, on-line v našem výsledkovém servisu a z finále byl vysílán on-line přenos.

Rozhovor s vítězem 2. kola ČPTour Janem Meisnerem

Přinášíme rozhovor s vítězem II. kola České poolové tour 2018 Janem Meisnerem

Druhé kolo ČPTour je za námi

V sobotu 24.2.2018 se odehrálo druhé kolo naší nejvyšší soutěže, a to 8 ball v  Billiard Centrum Kolbenka.

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1729.5
2 Vobořil Zdeněk SK Billiard Centrum Praha 1572.9
3 Praus Tomáš MPC Pardubice 1408.5
4 Tužil Pavel MPC Pardubice 1380
5 Švestka Martin MPC Pardubice 1320.1
6 Urban Petr DUNS Benátky n/J. 1302
7 Lebduška Filip MPC Pardubice 1275
8 Vondráček Petr MPC Pardubice 1252.7
9 Chytráček Jaroslav SK Billiard Centrum Praha 1249.5
10 Vladyka Robin BC Harlequ´in Praha 1220.9
11 Hajdovský Marek MPC Pardubice 1199.8
12 Zhou Longdi SK Billiard Centrum Praha 1184.4
13 Kníže Martin MPC Pardubice 1124.3
14 Růčka Radek MPC Pardubice 1061.9
15 Halamka Pavel BC Harlequ´in Praha 1016.7
16 Rush Andrew SK Delta Billiard Brno 1014
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2018

Novinky z ostatních sekcí