Ohlédnutí za MR juniorů 2018

Letošního Mistrovství republiky juniorů v poolbilliardu, uskutečněné v herně MPC Pardubice, se zúčastnilo celkem 30 hráčů, z toho 14 z domácího klubu. Ze šestnácti nádherných pohárů za medailová umístění jich polovina zůstala doma.

V celkovém čtyřboji, zároveň počítaném jako jedno z kritérií pro nominaci na letošní MEJ v Holandsku, se na prvních třech místech umístili domácí Petr Brancuský s třemi mistrovskými tituly, Calvin Washburn z BC Řipská Praha s jedním titulem a domácí Filip Lebduška s jedním druhým místem a dvěma třetími. Tolik výsledky.

Klání o medaile se zúčastnili hráči z deseti klubů. Z důvodu malého počtu účastníků v jednotlivých kategoriích se hrálo jen v kategorii juniorů bez rozlišení dívky / chlapci. A právě v této chvíli je okamžik pro úvahu, co současný stav vlastně znamená pro budoucnost našeho sportu. Každý z nás má pochopitelně jiný pohled na současný stav, jiné zdůvodnění proč to a to nejde a jinou představu o směřování do budoucna. Ale možná je právě nyní, kdy místo pocitu, že MR je za námi, vše dobře dopadlo a zase ahoj za rok, čas na diskuzi, kam to takhle vlastně všechno směřuje. Na zvážení toho, jestli to, co děláme společně s mládeží, vede k nějakému cíli. Jestli vynaložené úsilí a finance opravdu směřují k rozvoji mládežnické základny.

U nás v Pardubicích jsme v situaci, kdy se vlastně skoro všechno nedaří. Na jedné straně junioři, kteří opouštějí mládežnickou kategorii, končí s poměrně hezkými výsledky. Nikdo jim ale nedokáže říct, zda od příští sezony budou již jen mezi dospělými nebo možná, když to půjde, také v kategorii U23. Tu ve spoustě sportů používají na přechod z dětí do dospělých. Na druhé straně ve skupině mladších žáků a žákyň se nám nedaří vytvořit správnou atmosféru pro sportovní rozvoj. A to přesto, že materiální a trenérské zajištění máme na místní poměry slušné. Nějak se nám nedaří to osvědčené z před osmi lety, makej, až budeš něco umět, přijdeš na oblast, až nám na oblasti nabančíš, pojedeš do Prahy, kde se budeš učit od nejlepších. A třeba za pár sezón budeš v reprezentaci a pojedeš na Evropu. Ale hlavně chybí to každodenní: podívej,  ti kluci z Tábora, Plzně, Prahy, Brna, ti se zase zlepšili, ti zase makaj a někam to dotáhnou.Nestálo by za to přidat?

Všechno, co se svaz snaží dělat pro rozvoj mládeže, je určitě moc dobře. Je to o mnoho víc, než tomu bylo dříve. Avšak neměly by již začít být vidět alespoň záblesky výsledků? Neměly by stoly do škol, školský pohár, školení trenérů a ostatní akce být vidět právě při MR juniorů? Deset let zpátky jsme rádi, když na MRJ naženeme všechny, kteří se nechají přemluvit, bez kvalifikace v klubech, bez mnohdy dostatečné sportovní kvality. Odškrtneme akci a jedeme dál. A to není dobře.

Nevím, jestli se nám daří v hráčích budovat dostatečný pocit sounáležitosti ke klubu. Vlastně to nejdůležitější téměř v každém sportu. Že na to člověk není sám. Že má za zády tu partu podobně smýšlejících a o něco se snažících parťáků. Určitě by se nám to dařilo lépe, kdybychom se mohli opřít o ty party z Brna, Prahy, Tábora,…. Myslím si, že pokud budeme dál vychovávat sportovce přísně individualisticky, nikam náš sport neposuneme. Občas bude nějaký dílčí úspěch, ale jako sport zanikneme. Jenom co nejširší základna může do budoucna přinést šanci. A tu základnu opravdu nemáme. Už dlouho.

 Takže vlastně místo velké radosti velké chmury. Ale to je asi dobře.

 Jarda Javůrek

Další hlavní zprávy

Rozhovor s vítězem ČPTour Open 8 ball

Přinášíme rozhovor s Markem Hajdovským, vítězem 1. turnaje v seriálu Česká poolová tour 2018.

Vítězem první ČPTour Marek Hajdovský!

Minulý víkend se odehrálo první kolo České poolové tour Open – 8 ball. Vše bylo možné sledovat na našem výsledkovém servisu a z finále byl stream.

Proti minulé sezóně byl jako první zvolen Open, aby měli všichni rovnou možnost dostat se do první šestnácky, která zaručuje start na dalším kole ČPTour. Nasazení na turnaj bylo z žebříčku z minulého roku.

Reprezentace – Mistrovství Evropy 2018 ve všech kategoriích

 

 

Výkonný výbor sekce poolbilliard jmenoval reprezentaci na Mistrovství Evropy ve všech kategoriích 2018, konaného ve dnech 19. července 2018 – 31. července 2018 v Holandsku, městě Veldhoven následovně:

Roman Hybler – vítěz série German Tour 2017

 

Roman Hybler zvítězil v sérii German Tour 2017, kdy za ním byla jména jako Filler, Staab, Ottermann a další. Celkově se do série zapojilo více jak pět tisíc hráčů a hráček. Turnajů započítávaných do German Tour bylo opravdu hodně, někdy i padesát za měsíc, a to různých úrovní a samozřejmě po celém Německu. Roman se účastnil opravdu mnoha turnajů. Vyhrál tři velké turnaje: Stuttgart Open, Sandhofen Open, Pffulingen Open. Pffulingen Open vyhrál dokonce třetí rok za sebou. Nejvíc si považuje vítězství na Stuttgart Openu, protože měl těžký los až do finále a bylo to těžké vyhrát. Dále vyhrál 13 turnajů o něco menších, přesto prestižních, a dále vyhrál asi 50 turnajů, které se konají každý týden.

Vánoční turnaje 2017

Na sklonku roku jsou vždy na pořadu vánoční turnaje, níže přinášíme přehled.

Některé turnaje jsou ve stejných termínech, nezbývá než si vybrat.

Rozhovor s mistrem republiky J. Meisnerem

Jan Meisner zvítězil v posledním MR jednotlivců v tomto roce, v disciplíně 14.1. Nyní přinášíme rozhovor.

Mistři týmů jsou z Řipské Praha!

Na závěr sezóny se konalo mistrovství republiky týmů, tentokrát v Řipské Praha.

Na závěrečném MR jednotlivců triumfuje s převahou Jan Meisner!

Na mistrovství České republiky v královské disciplíně 14.1, se nakonec sešlo 29 hráčů, kteří sehráli řadu výborných zápasů v Double KO pavouku. Hrálo se v Balabušce Praha. Celý turnaj byl on-line, finále bylo on-line skóre a stream.

Rozhovor s mistry smíšených dvojic

Vyhráli jste MR smíšených dvojic, víte, kolikátá to byla vaše účast, jaké z toho máte pocity?

Tomáš: příjemný pocit ( Tom bude stručný )

Hanka: bylo to naše druhé vítězství, to první bylo v roce 2006. Naše účast to byla cca osmá. Já jsem odjížděla na turnaj s tím, že bych byla spokojená s jakoukoliv medailí. Z prvního místa jsem měla a stále mám super pocit.

Rozhovor s vítězi dvojic

Dávid Erös a James Akenhead vyhráli minulý týden mistrovství republiky dvojic, nyní přinášíme krátký rozhovor.

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1834
2 Vobořil Zdeněk SK Billiard Centrum Praha 1659
3 Tužil Pavel MPC Pardubice 1515.5
4 Urban Petr DUNS Benátky n/J. 1448.2
5 Brancuský Petr MPC Pardubice 1387.6
6 Praus Tomáš MPC Pardubice 1366
7 Lebduška Filip MPC Pardubice 1338.3
8 Vondráček Petr MPC Pardubice 1298.1
9 Švestka Martin MPC Pardubice 1288
10 Chytráček Jaroslav SK Billiard Centrum Praha 1270.1
11 Vladyka Robin BC Harlequ´in Praha 1258.1
12 Žalman David MPC Pardubice 1182.5
13 Halamka Pavel BC Harlequ´in Praha 1154.4
14 Kníže Martin MPC Pardubice 1121.9
15 Hajdovský Marek MPC Pardubice 1101.2
16 Erös Dávid Řipská Praha 1077.8
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2018

Novinky z ostatních sekcí