Ohlédnutí za MR juniorů 2018

Letošního Mistrovství republiky juniorů v poolbilliardu, uskutečněné v herně MPC Pardubice, se zúčastnilo celkem 30 hráčů, z toho 14 z domácího klubu. Ze šestnácti nádherných pohárů za medailová umístění jich polovina zůstala doma.

V celkovém čtyřboji, zároveň počítaném jako jedno z kritérií pro nominaci na letošní MEJ v Holandsku, se na prvních třech místech umístili domácí Petr Brancuský s třemi mistrovskými tituly, Calvin Washburn z BC Řipská Praha s jedním titulem a domácí Filip Lebduška s jedním druhým místem a dvěma třetími. Tolik výsledky.

Klání o medaile se zúčastnili hráči z deseti klubů. Z důvodu malého počtu účastníků v jednotlivých kategoriích se hrálo jen v kategorii juniorů bez rozlišení dívky / chlapci. A právě v této chvíli je okamžik pro úvahu, co současný stav vlastně znamená pro budoucnost našeho sportu. Každý z nás má pochopitelně jiný pohled na současný stav, jiné zdůvodnění proč to a to nejde a jinou představu o směřování do budoucna. Ale možná je právě nyní, kdy místo pocitu, že MR je za námi, vše dobře dopadlo a zase ahoj za rok, čas na diskuzi, kam to takhle vlastně všechno směřuje. Na zvážení toho, jestli to, co děláme společně s mládeží, vede k nějakému cíli. Jestli vynaložené úsilí a finance opravdu směřují k rozvoji mládežnické základny.

U nás v Pardubicích jsme v situaci, kdy se vlastně skoro všechno nedaří. Na jedné straně junioři, kteří opouštějí mládežnickou kategorii, končí s poměrně hezkými výsledky. Nikdo jim ale nedokáže říct, zda od příští sezony budou již jen mezi dospělými nebo možná, když to půjde, také v kategorii U23. Tu ve spoustě sportů používají na přechod z dětí do dospělých. Na druhé straně ve skupině mladších žáků a žákyň se nám nedaří vytvořit správnou atmosféru pro sportovní rozvoj. A to přesto, že materiální a trenérské zajištění máme na místní poměry slušné. Nějak se nám nedaří to osvědčené z před osmi lety, makej, až budeš něco umět, přijdeš na oblast, až nám na oblasti nabančíš, pojedeš do Prahy, kde se budeš učit od nejlepších. A třeba za pár sezón budeš v reprezentaci a pojedeš na Evropu. Ale hlavně chybí to každodenní: podívej,  ti kluci z Tábora, Plzně, Prahy, Brna, ti se zase zlepšili, ti zase makaj a někam to dotáhnou.Nestálo by za to přidat?

Všechno, co se svaz snaží dělat pro rozvoj mládeže, je určitě moc dobře. Je to o mnoho víc, než tomu bylo dříve. Avšak neměly by již začít být vidět alespoň záblesky výsledků? Neměly by stoly do škol, školský pohár, školení trenérů a ostatní akce být vidět právě při MR juniorů? Deset let zpátky jsme rádi, když na MRJ naženeme všechny, kteří se nechají přemluvit, bez kvalifikace v klubech, bez mnohdy dostatečné sportovní kvality. Odškrtneme akci a jedeme dál. A to není dobře.

Nevím, jestli se nám daří v hráčích budovat dostatečný pocit sounáležitosti ke klubu. Vlastně to nejdůležitější téměř v každém sportu. Že na to člověk není sám. Že má za zády tu partu podobně smýšlejících a o něco se snažících parťáků. Určitě by se nám to dařilo lépe, kdybychom se mohli opřít o ty party z Brna, Prahy, Tábora,…. Myslím si, že pokud budeme dál vychovávat sportovce přísně individualisticky, nikam náš sport neposuneme. Občas bude nějaký dílčí úspěch, ale jako sport zanikneme. Jenom co nejširší základna může do budoucna přinést šanci. A tu základnu opravdu nemáme. Už dlouho.

 Takže vlastně místo velké radosti velké chmury. Ale to je asi dobře.

 Jarda Javůrek

Další hlavní zprávy

ME 2018 – 9 ball přinesla bronz pro Veroniku Hubrtovou!

 

Poslední disciplína byla 9 ball, do které se zapojilo našich 14 hráčů. Co se týká výsledků, určitě to byla disciplína nejúspěšnější a to díky bronzové medaili Veroniky Hubrtové, která tímto výsledkem rozšířila svou sbírku medailí na devět. Její výsledek bude pravděpodobně znamenat i nominaci na MS žen v 9 ball.

ME 2018 – shrnutí 8 ball

 

Sandra Krejčová

První zápas jsem hrála s Běloruskou, Dianisevichus Alisa, se kterou jsem sice prohrála 5:3, ale byl to boj. Ze začátku jsem prohrávala s nulou, jelikož jsem se nemohla přizpůsobit vlastnostem stolu, těžko se mi zvykalo a k tomu si se mnou začala pohrávat nervozita. Potom jsem však začala zápas otáčet a za stavu 4:3 jsem netrefila kouli č.8 a soupeřka mi dohrála její zbývající kouli a černou. Přesto jsem si zápas užila.

ME 2018 – pohledy hráčů na 10 ball

 

Petr Brancuský

První zápas jsem nastoupil proti Cidamovi Dogukanovi, který hrál velmi dobře. Mně bohužel štěstí vůbec nepřálo a prohrál jsem 4:7. Svůj další zápas jsem sehrál s Sogularem Enisem. Tento zápas byl zatím můj nejlepší na této Evropě. Až na pár chyb sem se cítil výborně a také jsem tak hrál. Nakonec jsem tento zápas vyhrál 7:2, čímž jsem prolomil řadu svých proher.

ME Holandsko 2018 – pohledy hráčů na nekonečnou

 

V nekonečné se představilo celkem 11 našich hráčů. Jejich umístění mohlo být lepší, spokojenost nebyla u hráčů znát co se týká výsledku, i když pocitově si někteří věří. Výsledkově určitě chceme dosahovat lepších výsledků a tak děkujeme za podporu.

Představení reprezentace ČR 2018 – Veronika Hubrtová

 

Veronika Hubrtová bude na nadcházejícím Mistrovství Evropy 2018 jedinou zástupkyní v kategorii žen a to ve všech disciplínách.. Veronika by ráda docílila své účasti v nějakém čtvrtfinále. 

Níže Vám přinášíme krátké představení hráčky BC Harlequinu Praha.

Představení reprezentace ČR 2018 – Roman Hybler

 

Roman Hybler je dalším hráčem této velké výpravy. Na Mistrovství Evropy 2018 bude Roman hrát všechny disciplíny, včetně týmové soutěže. Roman by rád navázal na některé své úspěchy a získal medaili.

Níže Vám přinášíme krátké představení hráče Delty billiard Brno a 1. PBC Bad Saulgau

 

Představení reprezentace ČR 2018 – David Žalman

 

David Žalman je dlouholetý reprezentant, který by jistě rád navázal na týmový medailový úspěch z dob juniorské reprezentace. Na nadcházejícím Mistrovství Evropy 2018 bude bojovat ve všech disciplínách kategorie mužů a zároveň bude členem mužského týmu. David je znám svoji dynamickou a rychlou hrou.

Níže Vám přinášíme krátké představení hráče Maple Pool Club Pardubice

 

Představení reprezentace ČR 2018 – Marek Hajdovský

 

Marek Hajdovský bude na nadcházejícím Mistrovství Evropy 2018 celkem ostříleným borcem, který je znám pro svou tréninkovou píli a zájem o vše, co se kulečníku týká. Naši zemi bude reprezentovat ve všech disciplínách mužů a kategorii mužských týmů. 

Níže Vám přinášíme krátké představení hráče Maple Pool Club Pardubice

Představení reprezentace ČR 2018 – Jan Meisner

 

Jan Meisner bude na nadcházejícím Mistrovství Evropy 2018 po třetí v řadě, a to jako kvalifikant z žebříčku ČPTour 2018. Představí  se v kategorii  mužů ve všech disciplínách a zároveň v kategorii týmů. Jan bude chtít jistě prolomit své neuspokojivé výsledky na ME a dostat se co nejdále.

Níže Vám přinášíme krátké představení hráče BC Harlequinu Praha

 

Pardubice STABEDO Open 2018 zná své vítěze

 

Největší poolbilliardový turnaj na území České republiky Pardubice STABEDO Open 2018, konkrétně jeho pátý ročník je za námi. Turnaj se konal ve dnech 5. 7. 2018 – 8. 7. 2018 v Tipsport aréna Pardubice. Pořádající klub Maple pool club Pardubice, jeho členové i další pomocníci odvedli naprosto úžasnou a dá se říct, že nekonečnou práci. Prostředí hokejové haly nalákalo prakticky 300 hráčů ze skoro 20ti zemí. 

 

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1704.6
2 Praus Tomáš MPC Pardubice 1401
3 Zhou Longdi MPC Pardubice 1387.8
4 Tužil Pavel MPC Pardubice 1377.8
5 Urban Petr DUNS Benátky n/J. 1368.6
6 Hajdovský Marek MPC Pardubice 1344.2
7 Vobořil Zdeněk SK Billiard Centrum Praha 1327.7
8 Lebduška Filip MPC Pardubice 1326
9 Švestka Martin MPC Pardubice 1262.3
10 Vondráček Petr MPC Pardubice 1238.5
11 Chytráček Jaroslav SK Billiard Centrum Praha 1219.9
12 Růčka Radek MPC Pardubice 1185.4
13 Kníže Martin MPC Pardubice 1176.3
14 Vladyka Robin BC Harlequ´in Praha 1156.8
15 Žalman David MPC Pardubice 1150.2
16 Rush Andrew SK Delta Billiard Brno 1006.1
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2018

Novinky z ostatních sekcí