Federal Cup 2020 vyhrálo Slovensko

8. ročník Federal Cup 2020 se hrál na Slovensku v Trenčíně, herna Biliard Club POINT.

Start turnaje byl naplánován na sobotu v deset hodin.

Podle daných propozic bylo tajné nasazení nehrajících kapitánů děláno vždy na jeden blok dopředu. Hrálo se podle systému Mosconi Cup, uveřejněno na stránkách slovenského svazu. V prvním bloku se hrálo celkem pět utkání, vše bylo možné sledovat na on-line skóre a profi streamu na YouTube.

Před každým nasazením do bloku se sešel celý český tým a diskutoval o návrhu kapitána, rozhodování bylo velmi těžké, nasazení v prvním bloku výrazně ovlivnilo nasazení v dalším bloku a bylo potřeba ho udělat co nejsmysluplnější.

I. blok

První na řadě byl týmový zápas, kde jsme se rozhodli, že nasazení jednotlivých hráčů nemá hlubší význam, nasazení bylo víceméně náhodné. Všichni zahráli skvěle a týmový zápas jsme vyhráli 5:0.

David Žalman neměl radost, s tím, jestli jsme začátek „nepřepálili“ a Slováci teď budou přemotivovaní.

 Potom byly dvojice, hráči Koniar – Janík zahráli skvěle a nedali moc šancí jedné z našich nejsilnějších dvojic Žalman – Urban. Hlavně rozstřely nešly, a především to rozhodlo o vývoji utkání.

V dalším utkání dvojic Polách – Krovina versus Hajdovský – Zhou, se nedařilo zejména Marku Hajdovskému, kdy mu nešla kontrola bílé koule a zkušený a precizně hrající soupeř toho bezezbytku využil.

Poté Jan Meisner i přes pár chyb vyhrál nad slovenským hráčem Balázs Köles 5:3.

V posledním utkání před pauzou jsme opět prohráli dvojice, kdy se Markovi nedařilo stejně jako v předchozím utkání.

Stav byl tedy 3:2 pro Slováky a šlo se na oběd.

II. blok

Na obědě i po obědě jsme diskutovali, jak co nejlépe nasadit odpolední blok.

Byla pouze jedna dvojice, která musela mít jiné složení než předešlé, takže byla vybrána dvojice Urban/Zhou. Dále jsme diskutovali o nasazení Davida Žalmana, kdy v pořadí má jít, mohl jít dvakrát a chtělo to, aby nenarazil na nejsilnějšího hráče Jakuba Koniara (alespoň ne víckrát). To se bohužel nepovedlo a David tak hrál dvakrát s Jakubem.

Zkušený Jaroslav Polách poráží Longdi Zhou výrazně 5:0.

Jakub Koniar hraje vyrovnané utkání s Davidem Žalmanem, David vedl již 4:1, nicméně nakonec se štěstěna a hráčské umění přikloní na stranu Jakuba – 5:4.

V třetím utkání odpoledního bloku konečně vítězíme v dvojiích, Urban/Zhou výrazně přehrává dvojici Köles / Janík 5:1.

Stabilně hrající Jan Meisner poráží Krovinu 5:4.

Koniar vítězí nad Davidem Žalmanem výrazně 5:1. Je třeba podotknout, že David v tomto utkání neměl moc šancí, rozstřely nechodily a Koniar nedělal žádné chyby.

V posledním utkání odpoledního bloku hrál Marek Hajdovský proti Jaroslavu Poláchovi. Marek podal fantastický výkon a rozhozeného soupeře dal 5:1.

Byl to velmi důležitý zápas, v případě prohry bychom prohrávali již 7:4 a bylo by těžké se vracet zpět do zápasu. Takto bylo vše otevřeno a rozhodnul druhý den.

III. blok

V třetím bloku se hráli dvě dvojice a tři singly. Omezení žádné nebylo, jenom různé dvojice a různí hráči. Byl založen nový stream. Davida Žalmana jsme zařadili až na konec, aby zase nehrál s Jakubem Koniarem, kde jsme doufali, že bude nasazen dříve.

Žalman/Urban porazili Polách/Köles 5:1.

V druhém zápasu jsme nominovali dvojici Hajdovský / Meisner, která kromě jediného zápasu vždy ve FC vyhrála. V první hře dal Marek výbornou basu, nicméně Koniar se štěstím trefuje kouli do kapsy a bílá zůstala v pozici, Slováci dohrávají bez problému hru. V druhé hře Marek chybuje na přihrávce a poté se již Češi k ničemu nedostávají, jenom na jistoty, a to až do konce utkání – 5:0.

Nyní byly na řadě individuální zápasy, čeští nasazení hráči do toho dali úplně vše a výsledek podle toho vypadal:

Meisner poráží Polácha 5:2, za stavu 4:2 trefuje kouli z jistoty a dohrává.

Urban Kölese 5:0, Petr za zápas neudělal žádnou chybu.

David Žalman před utkáním prohlásil, že potřetí to vyjde a potřetí jde na Jakuba Koniara. Vtipné je, že jsem se po utkání bavil s jedním ze slovenských reprezentantů, který se smál, že nasazení si dohodli jiné, ale Samuel Koniar (nehrající kapitán slovenské reprezentace), to spletl, takže i náhoda hraje roli při nasazení do utkání.

David byl však namotivovaný na 250 procent a zápas vyhrává vysoko 5:0! Jakubovi nevycházejí rozstřely, a kromě jedné hry se do ničeho nedostává.

Před poslední přestávkou vede Česká republika 9:7.

IV. blok

V posledním bloku byly na řadě čtyři zápasy, dva jednotlivci (museli být jiní než v předchozím bloku) a dvě dvojice (museli být jiné než v předchozím bloku).

Nasazení jsme odkládali do posledního okamžiku, protože Marek měl blokádu krční páteře a čekali jsme, zda se to po prášcích zlepší. Zlepšilo, takže Marek byl nasazen jako první a zároveň již nehrál ve dvojicích, místo něho byl nasazen Longdi Zhou.

Marek hrál proti Adamu Janíkovi, premiantovi v FC, Marek využil svých bohatých zkušeností, a i přes pár chybiček vyhrál přesvědčivě 5:2. Tím jsme se dostali na dostřel k vítězství, chyběl jediný bod.

Longdi Zhou proti Krovinovi udělal pár nevynucených chyb, a to rozhodlo o vítězství Kroviny 5:2.

Velmi kvalitní zápas dvojic byl k vidění mezi Polách / Koniar a Žalman / Meisner. Rozhodla jediná větší chyba Honzy, když ne po moc dobré přihrávce Davida netrefuje kouli. Zápas tak skončil 5:3.

V dalším zápase jsem favorizoval naší dvojici Urban / Zhou, nicméně tíha okamžiku dolehla na Longdiho, který udělal větší množství chyb, a i přes nepřesvědčivý výkon dvojice Krovina / Köles, tato vyhrává 5:2.

Stav je 10:10 a na řadě je kapitánská volba – zápas jednotlivců

Po diskuzi nakonec za českou stranu nastoupil David Žalman, za slovenskou, jak jinak, Jakub Koniar.

Zápas byl neskutečně kvalitní, evropská úroveň.

O vítězství rozhodl únik Jakuba z těžké jistoty a zároveň trefení koule do kapsy. I přes fantastický výkon Davida Žalmana za stavu 4:4 nepadá rozstřel a Jakub Koniar dohrává, a tak Slovensko získává putovní pohár za rok 2020 pro sebe!

Za předvedené výkony a nasazení by si zasloužily pohár oba týmy, nicméně vítěz může být jenom jeden. Příští rok se hraje Federal Cup 2021 v České republice a v domácím prostředí se pokusíme získat putovní pohár pro Česko.

Další hlavní zprávy

I. ligu vyhrál tým Bar Bar Beroun A

Do letošní I. ligy týmů se přihlásilo 18 týmů, což je opět nárůst proti předchozím letům.

Organizátoři však měli na řešení problém, kdy by podle regulí mělo být v I. lize 16 týmů, v II. lize ostatní. Zde však vzniklo několik oříšků, zejména mít dva týmy v druhé lize by pozbývalo smysl, a kdo by měl vůbec v II. lize být? Neexistovalo žádné kritérium, jaké dva týmy zvolit a poslat je níže, tedy snad kromě datumu přihlášení.

V extralize týmů získává pohár MPC Pardubice A!

Minulý víkend proběhlo poslední kolo týmů, jak extraliga, tak I. liga.

V extralize se hrálo o umístění v první osmičce, která postupuje na mistrovství republiky a také o vítěze základní části, který získává pohár.

MPC Pardubice A i BC Řipská Praha A, tedy vedoucí týmy, které se praly o první místo, mohly získat za toto kolo z pěti zápasů celkem 15 bodů.

Rozhovor s vítězem ČPTour 8 ball

Honzo blahopřeji k vítězství, vypadá to, že to šlo dobře, nedostal si se celý turnaj do vážnějších potíží.

Nejtěžší zápas odhaduji byl asi s Petrem Urbanem v semifinále?

V prvním turnaji po obnovení soutěží vítězí Jan Meisner!

Právě proběhlý víkend byl zasvěcen pokračování soutěží po nucené uzávěře kvůli Covid-19.

V sobotu byly na pořadu dny regionální kvalifikace, regionální soutěže, z nich podle alikvótních počtů postupovali účastníci do nedělního finále, kde již čekalo 16 nasazených.

Rozhovor s vítězem desítky Markem Hajdovským

Ještě jednou blahopřeji k vítězství na posledním turnaje série ČPTour 2020 v disciplíně 10 ball.

Vítězství se nerodilo lehce v některých zápasech jsi výrazně prohrával, přesto jsi to dokázal otočit.

V šestnáctce jsi hrál s Calvinem Washburnem, v osmičce s Dávidem Erösem, oba zápasy jsi vyhrál, soupeři dali pouze jediný bod. Byly zápasy opravdu tak jednoznačné, jak by si je popsal?

Desítku vyhrál Marek Hajdovský!

Minulý víkend jsme byli svědky dalšího kola České poolové tour, tentokrát v disciplíně 10 ball.

Kolo se hrálo v Brně, Čajovně Utopia, která poskytla výborné sportovní podmínky.

Na soutěž dorazilo všech 32 přihlášených osob. Z regionů nepostoupili v některých případech velcí favorité, což by mohlo značit, že se výkonnost ve střední i ve vyšší části soutěží začíná vyrovnávat.

Soutěž týmů pokračuje druhým kolem

Na prvním kole extraligy týmů se potkalo všech šestnáct přihlášených týmů.

Již druhým rokem se hrají disciplíny 8, 9, a 10 ball. Hraje se systém každý s každým rozděleným do třech kol. Každé utkání je ohodnoceno třemi body, které si týmy rozdělí podle toho, jak dopadnou jednotlivé zápasy.

Ohlédnutí za MR juniorů

V lednu a na začátku února proběhlo mistrovství republiky juniorů.

Jako již tradičně se hrálo v Pardubicích, hrály se postupně všechny disciplíny ve čtyřech hracích dnech, dohromady se zúčastnilo celkem 25 hráčů.

Federal Cup 2020, Trenčín

Následující víkend se bude hrát sedmý ročník mezistátního zápasu Česko – Slovensko Federal Cup 2020.

Zápas se odehraje na Slovensku v Trenčíně, klub POINT Trenčín.

Českou republiku budou reprezentovat:

Marek Hajdovský, Jan Meisner, Petr Urban, David Žalman, Zhou Longdi (kapitán: Robin Vladyka)

Nominace Slovenské republiky:

Jaroslav Polách, Balázs Köles, Jakub Koniar, Tomáš Krovina, Adam Janík (kapitán: Samuel Koniar).

Roman Hybler přijel, viděl a zvítězil v ČPTour 9 ball!

Uplynulý víkend se hrály kvalifikace a následně II. kolo České poolové tour 2020.

V kvalifikacích hrálo dohromady 106 hráčů, nejvíc ve středních a východních Čechách.

Do nedělního finálového pavouka přišlo všech 32 hráčů, hrálo se v Balabušce Praha.

Novinky z ostatních sekcí

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Lebduška Filip MPC Pardubice 1421
2 Vondráček Petr MPC Pardubice 1360.8
3 Praus Tomáš MPC Pardubice 1230.8
4 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1197.7
5 Žalman David MPC Pardubice 1081.9
6 Kapitančik Marcel MPC Pardubice 1045.9
7 Washburn Calvin Řipská Praha 1017.4
8 Tužil Pavel MPC Pardubice 1013.4
9 Kníže Martin MPC Pardubice 985.8
10 Růčka Radek MPC Pardubice 967.4
11 Švestka Martin MPC Pardubice 909.7
12 Lazarevič Saša MPC Pardubice 865.9
13 Urban Petr MPC Pardubice 864.8
14 Baloun Ondřej MPC Pardubice 822.9
15 Brancuský Petr MPC Pardubice 822
16 Kubánek Roman MPC Pardubice 805.9
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2020