Dynamite Fundamentals. – Darren Appleton

V první řadě je potřeba si uvědomit, že hra na všech úrovních hry začíná se základy. Bez pevných základů a zvládnutí správné techniky, se nikdo může zlepšit, nebo soutěžit na slušné úrovni. Vidím spoustu hráčů a to i dobré hráče – s chabými základy; drží tágo špatně, spolu se špatným postojem a bez rovnováhy.

Tři hlavní klíče k dobrým základům jsou práce tágem, postoj, a hlava.

Práce tágem

Správné držení a tažením tága zpět, to vytváří správný pocit práce tágem a zároveň správné protažení. Například, když mě sledujete při hře, uvidíte, že se podívám na bílou kouli třikrát až pětkrát než udeřím, a to bez ohledu na to jestli je to těžký nebo jednoduchý strk. Je moc důležité se cítit komfortně při každém strku.

Příliš mnoho hráčů, zejména amatérů, řeší a dívá se na kouli před úderem více při těžších strcích, než u těch snadnějších. Což vytváří mentální blok. Nevěří mysli ani ruce a zabývají se základními věcmi při provedení strku. Což poté způsobí to, že uchopí tágo pevněji a při záběru tágem dozadu jdou rychle a poté strhnou dráhu tága. Rameno jde dolu a hlava se hýbe, což pravděpodobně způsobí, že neudeří do bílé koule na přesné místo, které by hráč měl. To se obvykle objevuje pokud správně netrefím bod na kouli.

Takže, ještě jednou, konzistentní směrování bílé koule, volnější držení tága, a pěkné protáhnutí tága jsou nezbytné. Dokonce i na dlouhých strcích platí totéž.

Příliš mnoho lidí si myslí, že mají trefit bílou kouli silněji k provedení taháku. To prostě není pravda. Vše co potřebujeme udělat, je táhnout tágem více dozadu nebo snížit tágo.

Správné provedení strku je základní klíč. Nejlepší cvičení pro zlepšení rovného strku jsou pozice se střední vzdáleností pro provedení taháku. Pokud se již cítíte spokojeně s provedením tohoto strku, tak zvětšíte vzdálenost. Používejte stejný druh strku, pouze s trochu větším nápřahem tága vzad. Výsledky budou ohromující.

Postoj

Opět platí, že rutinní příprava před strkem, je velmi důležitá. Příliš mnoho amatérů řeší úder příliš rychle, jdou rovně dolů do postoje a okamžitě do těžiště, a poté se snaží přizpůsobit svůj postoj – nohy, a tělo, a poté provedou strk. To je to nejhorší co můžou udělat.

Je důležité podívat se na pozici, představit si ji a podívat se na linii úderu předtím, než zaujmeme postoj.

Levá noha, pokud jste pravák, má vždy být vepředu. Je to v podstatě stejné jako při chůzi. Vstupujete-li do postoje, tak první levou nohou (vpředu), noha mírně pokrčená. Pravá noha (zadní), by neměla být pokrčená, pokud, tak pouze mírně, protože rovnováha je základem. Tágo by mělo dodržovat linii vedle vaší pravé nohy. To vám dá dobrý, vyvážený a pevný základ pro práci s tágem, a správné držení těla. Jakmile toto zvládnete, vaše práce tágem se bude automaticky zlepšovat a bude více stabilní a konzistentní.

Hlava

Příliš mnoho hráčů, včetně profesionálů, nejvíce chybuje, protože se jejich hlava pohybuje ještě předtím, než provedou strk. To vede k tomu, že sevřou pevněji tágo (o čem jsme již mluvili v pohybu tágem). Obvykle je důvodem jakýsi tlak, nervozita, která toto způsobí. Měli bychom s pohybem počkat, až poté co provedeme strk.

Totéž platí v golfu. Obvykle se stane totéž, když hráč zvedne hlavu příliš brzy. Zvedne rameno nahoru, a poté je provedení úderu příliš stísněné. Nejdůležitější je ovšem to, že minou cíl na bílé kouli, protože jejich oči se již nedívají na tento cíl v momentě provedení strku. Jak jsem již řekl – stres, napětí, nervy, tlak a úzkost, to vše se podepíše na pohybu hlavou.

Nejlepší způsob, jak tomuto předejít, je dobrý postoj, hezky volně držené tágo a jednoduchý hladký strk. Také trénování zůstávání dole po provedení strku a zasažení bodu na bílé kouli. Toto se musí trénovat znovu a znovu, a pak se budete divit, k jakému zlepšení dojdete. Opět platí, nesnažte se provést strk příliš silně, trénujte zůstávání v pozici po odehrání strku tělem dole po zasažení bodu na bílé kouli. Po pravidelném trénování zjistíte, jak se zlepšujete. Znovu platí, abyste se nesnažili trefovat kouli příliš silně, a po odehrání úderu zůstávali v pozici tělem dole do doby, než je koule odehrána, to hodně pomůže.

Důvod, proč jsem úspěšný, je to, že jsem konzistentní v základních věcech a především v mém strku. To mi dává pocit důvěry ve své schopnosti a to zejména když jsem pod velkým tlakem.

Za ta léta jsem se změnil můj startovací rituál, a vždy se snažím o jeho zlepšení i teď. Kolem roku 2006-2010, kdy jsem poprvé začal hrát americký pool, a přešel z anglické 8-ball, můj strk byl takový jako mají hráči snookeru, tágo bylo velmi u těla, tělo položené nízko, tágo jsem zastavil před provedením strku dopředu. Což je dobré pro snooker a anglický 8ball, protože tam se hrají krátké vzdálenosti a také se nepoužívají tolik falše (trefování koule doprostřed bílé je důležité pro provedení správného strku).

Kolem roku 2010 jsem si uvědomil, že v americkém poolu se více cítí volněji tágo, a to zejména poté, co jsem strávil spoustu času na Filipínách a díval jsem se, jak používají při hře falše. V mém snookerovém stylu jsem neměl šanci používat tolik falše a vytvořit energii skrz tágo jako oni.  Tak jsem si přivezl to, že jsem dal tágo mírně od brady, takže jsem již nebyl tak nízko nad tágem v mém postoji. Také jsem začal dělat pauzu při provedení strku a to u bílé koule, jako většina hráčů amerického poolu dělá. Začal jsem používat volného uchopení tága a také jsem dal tágo mírně od svého těla, abych sám měl více prostoru pro provedení strku.

Toto opravdu hodně zlepšilo mnou hru – mohl jsem používat falše mnohem lépe, a také lépe kontrolovat práci bílou koulí. Ale v roce 2013, jsem cítil, jako bych ztrácet svoji schopnost potápění koulí, protože jsem měl špatnou práci tágem. Takže znovu jsem to změnil – více zaměřen na svůj postoj a držení tága. Ale stále jsem cítil, jako bych měl své špatné dny a dobré dny, takže jsem vůbec nebyl konzistentní.

 Když jsem na tom pracoval, byl jsem to já, ale když ne, hrál jsem strašně na své standardy.

A tak jsem to v roce 2014 opět změnil. Pozorovatel nemusí vidět ten rozdíl, ale pro mě to byly velké změny. Někdy jsem obětoval to, že nebudu vyhrávat třeba dva až tři měsíce, proto abych docílil vytyčených změn. Mimochodem, minulý rok jsem se vrátil k tomu, abych přiblížil tágo opět více k tělu – začal jsem držet tágo trošku sevřeněji – a postoj jsem umístil zase níže.

To mělo za následek, že jsem mohl sledovat bílou kouli mnohem lépe, a moje hra na dlouhé vzdálenosti se začala zase vracet. Ale taky jsem byl mnohem více stabilnější. To mi dalo zpět mnoho sebedůvěry, a za posledních šest měsíců cítím, že jsem se dostal na to správné místo. Jsem opravdu nadšený, že jsem konečně našel tu správnou rovnováhu ve svých základech. Je to v podstatě kombinace snookerového stylu s tím amerických poolovým, co se týká základů při provedení strku.

Opravdu věřím, že moje základy jsou hlavním důvodem mého úspěchu, protože vím, že pod tlakem z 90% projdu tímto testem. To je to, co mě dělá mentálně velmi silným.

Opět je velmi důležité nebýt líný nebo se nedostat do špatných návykům v základech. Pokud tak učiníte, bude to trvat dlouho, než se jich zbavíte – pokud se vám to povede – a vy se nikdy nebudete zlepšovat. Pracujte tvrdě. Studujte videa, především hráče s dobrou technikou. Nezlepšíte se přes noc, než se to změní a zlepší, bude to trvat měsíce než si budete důvěřovat nebo se cítit pohodlně. Ale nakonec budete sklízet ovoce. Věřte mi.

Opět platí, že praxe a trénink je jediný lék. Trénujte správně – cvičení jsou velmi důležitá. Líný a neplnohodnotný trénink vytváří špatné návyky. Moje DVD vám hodně pomůže. Jmenuje se Perfect Practice a můžete ho najít zde:

http://www.theactionreport.com/

 Darren Appleton „Dynamite“ Appleton, z Pontefractu West Yorkshire v Anglii, byl sportovec od útlého věku. Když mu bylo 15 let, jeho bratranec byl profesionální hráč „anglického poolu 8ball“, a tak se stalo, že Darren začal hrát. On se připojil do poolové ligy s bratrancem, a nikdy se neohlédl. Velmi rychle se dostala na národní úroveň a stal se profesionálem v 19ti letech. Byl na žebříčku anglického poolu šest let a vyhrál přes 200 turnajů, včetně 30ti hlavních titulů. V roce 2008 začal hrát turnaje na plný úvazek. V tom stejném roce vyhrál MS 10ball a v tu chvíli se začaly dveře otevírat. Vyhrál čtyři tituly mistra světa ve čtyřech disciplínách. „Jsem jediný hráč v historii, který vyhrál 10ball, 8ball, a 9ball a také English 8ball na mistrovství světa.“ Je pětinásobný vítěz Mosconi cupu, dvakrát vyhrál Challenge of Champions, dvakrát se stal vítězem US Open a mnoho dalších. Nyní žije v Allentown, v Pennsylvanii se svou ženou Angie.

Převzato z http://www.sneakypetemafia.com/dynamite-fundamentals-darren-appleton/ přeložila a upravila Veronika Hubrtová

Další zahraniční zprávy

Proběhl EEBC JUNIOR CUP

Proběhl EEBC JUNIOR CUP za účasti našich závodníků.

Vítězem se stal Jastrzab Dominik, Jaworzno, UKS Fair Play.

Náš nejlepší účastník Matěj Kovářík, TJ Sokol Hodonín se umístil na devátém místě.

Podrobné výsledky jsou na webu EEBC.4

Pardubice Stabedo Open 2019 – přihlašujte se!

 

Ještě nám nekončí rok 2018, ale je tu pozvánka od Maple Pool Club Pardubice na největší kulečníkový turnaj v ČR Pardubice Stabedo Open 2019. Otevřené přihlašování je zatím tři dny a už je přihlášeno cca 100 hráčů z celkové kapacity 220. Proto s přihlašováním neotálejte, ať na tomto kulečníkovém svátku nechybíte.

Rokietnica Open

Přišla pozvánka na turnaj 17.-18.6 2017 v Rokietnici (Polsko).

Propozice turnaje na  www.swab.pl

  • 400 km od Prahy
  • Dvoulůžkový pokoj za 35 Eur
  • Startovné 24 Euro
  • Zajímavý formát turnaje, každý hráč má zajištěné minimálně tři zápasy
  • 16 stolů
  • Koule Cyclop

Pozvánka na Roman Havier Memorial 2017

21. až 23.4. se bude konat Roman Havier Memorial  2017 – 10. ročník  K8 Trenčín.

Hra: č.10 striedavý rozstrel, štartovné 20€

Uzávierka prihlášok je 18.4.2017 o 24,00 hod.

David Alcaide vyhrál World Pool Master 2017

 

Ve dnech 17.2.2017 – 19.2.2017 se konal v Giblartaru World Pool Master a to 24. ročník, kterého se účastnilo 16 hráčů z celého světa. 

 

Vítězem se stal David Alcaide ze Španělska, který v těsné bitvě ve finále porazil Jasona Shaw ze Skotska. K titulu postupně porazil Ralfa Souqueta 8-3, v semifinále ve stejném poměru Shane Van Boeinga, v semifinále úřadujícího světového šampióna v 9 ball 8-6 Albina Ouschana a ve finále již zmíněného Jasona Shawa těsným výsledkem 8-7.

 

Pozvánka turnaj Maroko 9 ball

 

Přišla pozvánka na turnaj v Maroku ve dnech 3-5. března 2017.

morocco open poster (2)

Roman Hybler na WC pool 9-ball Men Doha, Qatar 25/7-4/8/2016

Ve dnech 25.července – 4.srpna 2016 se koná Mistrovství světa
poolbilliardu mužů v disciplíně 9-ball. Na turnaji, který pořádá
WPA v místě Doha, Qatar bude barvy České republiky hájit
dlouholetý reprezentant Roman Hybler. Podporujeme a držíme palce 🙂
Více na http://www.wpa-pool.com/web/home

Billiard Combat Open

Přišla další zajímavá pozvánka na turnaj v Rumunsku (Bukurešť). Turnaj se koná v únoru 2016, startovné 100 €, prize money 17500 €.

Exhibice s Bustamantem a Reyesem

Přišlo upozornění od Michala Gavenčiaka, že exhibice s Bustamantem a Reyesem bude nejblíže od našich hranic 27.12.2015, a to v Herzogenaurach. Bližší podrobnosti na plakátu.

BOE v Srbsku

17.-18. října se koná další turnaj DYNAMIC Best of the East
v Bělehradu, Srbsko v disciplíně 9-ball
Více info naleznete zde :
Serbia_-_Dynamic_Best_-_Blegrade_-_info._Eng._

Novinky z ostatních sekcí

Pořadí Jméno Klub Body
1. David Žalman MPC Pardubice z.s. 43 037
2. Jaroslav Tichý Řipská Billiard club 36 733
3. Petr Urban MPC Pardubice z.s. 35 648
4. Mykola Moroz Řipská Billiard club 33 312
5. Marek Hajdovský SK Delta Billiard Brno 33 296
6. Jan Meisner Sportovní klub Harlequin Praha z.s. 32 781
7. Ladislav Hajšman Billiardový klub Bio-Systém Plzeň z.s. 29 146
8. Calvin Washburn Řipská Billiard club 28 477
9. Damjan Markovic Řipská Billiard club 28 068
10. Michal Horák MPC Pardubice z.s. 25 764
11. James Akenhead Řipská Billiard club 25 764
12. Martin Jovchevski SK Delta Billiard Brno 25 764
13. Jakub Stuna SMÍCHOFF Billiard Club Praha, z.s. 23 962
14. Martin Forman SC Rozmarýn Brno, z.s. 23 796
15. Georg Stettinger Sportovní klub Harlequin Praha z.s. 22 746
16. Jan Strádal SMÍCHOFF Billiard Club Praha, z.s. 22 741
ŽEBŘÍČEK AMATÉRSKÝCH TURNAJŮ
1 Kotěra Jan DUNS Benátky n/J. 1021.7
2 Halamka Pavel BC Harlequ´in Praha 977.5
3 Kosmák Adam BC Harlequ´in Praha 894.1
4 König volný hráč 799.4
5 Vladyka Robin BC Harlequ´in Praha 723.5
6 Kytnar Michal BC Harlequ´in Praha 641.3
7 Russlan BC Harlequ´in Praha 629.3
8 Hasil volný hráč 610.5
9 Stefan Marek volný hráč 602
10 Mašek Pavel SK Billiard Centrum Praha 475.2
11 Nagy Luděk volný hráč 450
12 Erik volný hráč 395
13 Titlbach Petr BC Harlequ´in Praha 377.5
14 Šejna Václav volný hráč 367.8
15 Vrána Jan volný hráč 365.6
16 Bajgar volný hráč 357.9