Rozhovor s vítězem ČPTour 10 ball – Honzou Meisnerem

Blahopřeji k vítězství Honzo, nicméně i když si vyhrál, tak v celkové sérii ztrácíš na vedoucího Davida Žalmana přes čtyři tisíce bodů – do konce série zbývají pouze tři turnaje 8 ball, 9 ball Open a 14.1. Myslíš, že náskok ještě stáhneš?

Vím, že jsem ztratil hodně důležitých bodů hned prvním Open turnajem. Pak jsem už měl výsledky takové, jaké jsem si přestavoval, i když mě mrzelo finále devítky s Davidem Žalmanem, kde jsem také ztratil možná pár rozhodujících bodů. Ve zbylých 3 turnajích série si nejvíce věřím ve 14.1 ball a 9 ball, kde zároveň musím i doufat v nějaké zaváhání Davida, protože 4000 bodů ztráty na tak kvalitního hráče, jako je on, se už budou těžce dohánět. David má teď z posledních sezón rozhodně nejlepší formu a dokazují to i jeho dosavadní výsledky.

Jak se ti šla hra v Brně? Můžeš zhodnotit tvůj postup pavoukem a jednotlivé zápasy?

V Brně se mi pravidelně daří výsledkově, ale pocitově z předvedené hry nemám vždy dobrý pocit. Je to díky ne úplně kvalitním stolům, mantinelům a koulím, až na klubovnu, kde se hraje výborně. Los v pavouku byl ke mně v tomto turnaji velmi přijatelný až do semifinále, kde jsem narazil na, po celý den skvěle hrajícího, Pavla Tužila, kde jsem měl na začátku zápas pod kontrolou až někdy do poloviny, kde jsem vyklepal lehkou desítku. Tím jsem dal Pavlovi šanci a on ji využil asi čtyřmi body v řadě a dostal se do vedení. Na konci zápasu mi pomohlo i trochu štěstíčko a vrátilo se mi moje potápění. Ve finále na mě čekal už podruhé za sebou David a na ten zápas jsem se jako vždycky moc těšil. Začátek mi vyšel na výbornou, ujal jsem se rychlého vedení 4:1, David mě však takticky zabrzdil time outem, ze kterého, když se vrátil, bylo v jeho stylu bleskově skóre 4:4 a od té doby jsme se tahali po bodu o každou hru až do stavu 6:5 pro Davida. Poté do ale v další hře, podle mého, okradl lehce vystouplý roh středové kapsy, kde mu nespadla předposlední koule a daroval mi tím tak důležitý bod, který měl být jeho. V poslední hře, v podobné situaci i ten samý roh okradl potopení i mě. Měl jsem však štěstí, že jsem nenabídl lehkou pozici. David zřejmě pod tlakem nezvládl situaci a zbylé 3 koule jsem neměl těžké. Tohoto vítězství si velmi cením jak z důvodu důležitých bodů o ME, tak zároveň z nejlepšího předvedeného výkonu za celý tento turnaj, protože na Davida by to jinak nestačilo.

Jak hodnotíš formu tvých nejbližších soupeřů – Davida Žalmana a Petra Urbana, jak se na ně cítíš. Naproti tomu Marek Hajdovský je zatím stínem předchozích sezón, zatím se nedostal dále než do šestnáctky?

Oba v probíhající sezóně dokazují skvělou formu jak výsledkově, tak herně. Je pravda, že v žebříčku ČPT se bude v posledních turnajích rozhodovat právě mezi námi třemi. Za námi už je velký bodový odstup a nepředpokládám, že by se někomu takový náskok podařilo stáhnout během tří turnajů. Nevím, z jakého důvodu, ale Marek má už delší dobu celkem nepříznivé výsledky na to, jak ještě loni bojoval o první místa.

Jako další na řadě po týmech je na řadě osmička, a potom ME. Stanovil sis nějaké cíle – čeho by si rád dosáhnul, jak se cítíš po herní stránce?

V osmičce se pravidelně necítím moc dobře, není to moje nejoblíbenější disciplína, což obvykle dokazují moje výsledky. Po loňském ME, kde jsem zahrál nejlépe ze všech dosavadních ročníků, si věřím na další, alespoň stejný, ne-li lepší umístění. Cíle mám pořád stejné, jak už jsem zmínil, co nejlepší umístění na tomto ME a kvalifikování se na příští ME a samozřejmě získání dalších titulů mistra republiky. Po herní stránce jsem se ještě do nedávna necítil příliš dobře z důvodu nedostatečného tréninku zapříčiněného zásadními změnami v osobním životě (kdo už stihl zjistit, tak ví :-D). Nyní už je ale moje standardní forma zpět a doufám, že to tak vydrží i nadále, protože teď nastanou ty nejdůležitější turnaje, včetně ME.

Honzo, na rozdíl od ostatních máš už pravěké herní tágo, nemyslíš, že už nazrál čas na nové náčiní? Jak je vlastně tvoje tágo staré?

Pravěkým tágem jsi to nazval vcelku správně :-D, protože mé Buffalo je už staré cca 12 let, je zbroušené do velmi nestandardní tloušťky, což mi ale vyhovuje na dlouhých koulích. I když jsem měl pár nabídek na úplně nová, kvalitnější tága, po vyzkoušení mě to nijak neoslovilo především pocitově a to je, podle mého názoru, velmi důležité. Dokud bude toto tágo sloužit a přinášet výsledky jako doteď, rozhodně nemám v plánu měnit.

Ty také používáš tu nejlevnější kůži Triangl a obyčejnou křídu. Všichni ostatní mají technologicky vyspělejší náčiní včetně kůže i křídy (jump, rozstřel), jak se na to díváš?

Jen jednou jsem vyzkoušel nějakou lepší, vrstvenou kůži, která měla být stejně měkká jako Triangl, ale s lepšími vlastnostmi. Při prvním vyzkoušení jsem okamžitě zjistil, že je mnohem tvrdší, plochá a tím pádem mi při extrémních falších nedělala na bílé kouli to, na co jsem byl zvyklý. K vrácení se zpět na Triangl mě definitivně přesvědčilo to, že mi po necelém měsíci kůže ulítla :-D. Co se týče křídy, používám obyčejnou Masterku, která, pokud mám dobře opracovanou kůži, mi bohatě stačí a nevidím v ní rozdíl oproti např. Kamui křídě, kterou stačí tágo nakřídovat jednou za turnaj :-D. Jsem zvyklý mít křídu stále v ruce a křídovat si. Jediné, nad čím už delší dobu uvažuji, je pořízení jumpa, protože můj momentální break jump Players sice splňuje to, co potřebuji, ale nedává mi možnost jumpů na tu nejkratší vzdálenost.

 

Díky za rozhovor

 

R.V.

Další hlavní zprávy

Rozhovor Veronika Hubrtová 8 ball + 10 ball

Blahopřeji Veroniko, opět jsi obhájila loňské prvenství v obou zatím odehraných disciplínách 😊

Dámy se zlepšily, ale ty jsi na sobě zapracovala, jezdíš na zahraniční turnaje a Eurotoury, jak se herně cítíš, pomohly ti jmenované turnaje?

Jak říkáš, holky se zlepšují pořád neustále a to je jedině dobře. Čím větší bude konkurence, tím budou lepší i výkony. Holky, co hrály poprvé se taky neztratily, a nikdo vyloženě nepropadl, takže je vidět, že se není čeho bát a prostě přijít a hrát.

Ano turnaje mi neuvěřitelně pomohly, ale i to, že trénuji více než dříve. Mezinárodní konfrontace je k růstu potřeba.

Semifinále a finále se hrálo pod časovým rozhodčím, jak se s tím ženy srovnaly? Turnaj žen je výrazně pomalejší než u mužů, čím si to vysvětluješ?

Tak turnaj je pomalejší především proto, že je nižší kvalita hry samotné. Pokud muži hrají jednu čistou hru za druhou, a tady probíhají taktické bitvy, ale i netrefování koulí, nemůže být turnaj rychlejší.

Časový rozhodčí někdy pomůže, aby se turnaj zrychlil a jindy zase ne. Bylo vidět, že to je novinka, třeba u prvního zápasu s Kačkou Kotolanovou, ale u dalšího už věděla co od toho čekat. Jiné hráčky si to pochvalovaly, že hra měla spád. Třeba Ilona Žalmanová podle mě s časovým rozhodčím hrála lépe než bez něj.

Jak se stavíš k časovému rozhodčímu ve 14.1, ozvaly se hlasy, že by tato disciplína neměla být pod časovým rozhodčím, je mimořádně strategická a jedno prodloužení za trojúhelník často nestačí?

Stavím se k němu tak, že nevidím důvod to mít jinak než je v Evropě a tuto disciplínu nějak „zvýhodňovat“. Ano, možná by bylo občas třeba více času kvůli strategii, ale na druhou stranu to je potřeba někdy i u jiných disciplín a tam to není. Navíc se bavíme o třech zápasech a případně dalších zpožděných nebo pomalu probíhajících. Já jsem rozhodně pro.

Na turnaj se letos přihlásilo a odehrálo v posledních letech asi nejvíc žen, čím si vysvětluješ ten nárůst, je to shoda okolností, nebo se blýská na lepší časy?

Já věřím, že to je stoupající trend. Už loni byl mírný nárust a letos to pokračuje. Pokud to tak bude, tak to je jedině dobře. Prakticky polovina hráček byla z domácího klubu, takže pořádání bylo svěřeno do správných rukou. Ale každá žena či dívka je přínosem a já vždy ráda vidím nové tváře, takže děkuji všem, kdo se ženám věnují a předávají jim cenné rady, zkušenosti i odvahu.

Letos máš v plánu poslední Eurotour, máš velké šance, že se kvalifikuješ opět na MS, tentokrát z Eurotouru, jak to vidíš?

Jenom tě opravím. Možná to budou dva EuroToury, ale to bude záležet na tom, jak se podaří na tom prvním. Další je totiž v Turecku a nevím, jestli na to budou finance. Pokud uspěju a dostala bych se na MS, tak si řeknu asi o předčasný dárek k vánocům na letenku, abych se připravila na MS. Pokud se na MS nedostanu, tak ještě uvidíme.
Dostat se na MS je jako sen. A já ho už párkrát zažila. Každopádně cesta to není snadná, ale díky dvou bronzům z ET letos je šance vysoká. Za měsíc bude jasno.

Co, kromě Eurotouru, případně MS, máš na podzim v plánu?

V plánu jsou samozřejmě všechny MČR žen, smíšených dvojic, možná dvojic klasických. Již zmíněné EuroToury a MS jsou jasné. Další štace je Prostar Cup ve Veroně, který pořádá můj sponzor LONGONI týden před EuroTourem. Jsou tu ještě kvalifikace na MČR jednotlivců a MČR týmů. To se rozhodnu vždy na poslední chvíli, čeho se zúčastním. Možná pojedu na jeden či dva ženské turnaje do Polska. Je toho teď tolik, že musím namixovat ten správný koktejl.

Dobrý strk do dalších turnajů a děkuji za rozhovor 🙂

Na otázky se ptal Robin Vladyka

Mistrovství České republiky žen v poolbilliardu pro rok 2019

První dvě disciplíny MR žen 8 ball a 10 ball, se hrály o uplynulém víkendu ve spolupráci Českomoravského billiardového svazu s pořádajícím klubem Maple Pool Club Pardubice. Očekávala se podobná účast jako v loňském roce. Ale k překvapení všech se v obou disciplínách nakonec účastnilo 15 hráček, co znamenalo například v disciplíně 10 ball o 7 hráček více. Hráčky byly z domácího klubu MPC Pardubice, Delta Billiard Brno, Harlequinu Praha, Balabuška Praha a jako loni také z 1. KK Chomutov.

Veronika Hubrtová bere opět bronz na EuroTouru!

 

Ve dnech 1. – 4.8.2019 se konal Eurotour mužů i žen v holandském Veldhovenu.

 

Turnaje mužů se zúčastnil pouze Roman Hybler, který vypadl po prohrách s Nickem Malaiem a Pecejlem Aleksou. Těmto dvou prohrám předcházela vítězství nad Janem Wolfem 9-8, Schoeneshoefer Mirco 9-2.

Roman skončil na 33. místě ze 193 účastníků.

 

Vítězem se stal Mario He z Rakouska.

 

Celkově je Roman na 24. místě žebříčku EuroTour, který čítá 550 jmen, mezi nimiž je na 67. místě Marek Hajdovský, 172. Jan Meisner, 185. Petr Urban a 233. místo má David Žalman.

Mistrovství Evropy juniorů zakončeno disciplínou 9 ball

 

Divácky nejatraktivnější disciplína 9 ball je již také odehrána a tím pádem je ukončeno celé Mistrovství Evropy juniorů z Veldhovenu v Holandsku 2019.

 

Naši hráči celkově nejsou spokojeni s výsledky, ale věříme, že jim tato velká akce přinesla alespoň dílčí úspěchy v podobě vyhraných zápasů a zároveň nové zkušenosti, ohledně prostředí ve kterém se ME juniorů odehrává, také časový rozhodčí, jak se vypořádat s problémy s vybavením, jelikož někomu hned na začátku pár dní chybělo, nebo se porouchalo. 

ME juniorů 2019 – shrnutí 8 ball a týmů

 

Nejznámější disciplína 8 ball je pro naše hráče na ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu odehrána. Disciplína, která je  asi nejznámější disciplínou ze čtyř disciplín v poolbilliardu. Klasické rozdělení na „půlky“ a „plné“, zakončené potopením černé koule.

Spokojenost našich hráčů stále nepanuje a je to škoda, protože jim fandíme a víme, že hráčské kvality mají.

ME juniorů 2019 – shrnutí 10 ball

 

Další disciplína 10 ball je pro naše hráče na ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu odehrána. Disciplína, která je nejmladší disciplínou ze čtyř disciplín v poolbilliardu. Je to vlastně kombinace devítky a osmičky. Důležitá hra, která vyžaduje správně volené nahrávky, ale zároveň správnou volbu defenzivní či ofenzivního podání hry.

ME juniorů a shrnutí první disciplíny – 14.1 nekonečná

 

První disciplína z ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu je odehrána a to konkrétně disciplína 14.1 nekonečná. Disciplína, která vyžaduje vytrvalost a správné řešení pozic na stole. Naši hráči se snažili vyrovnat nejen s tím, že jsou někteří poprvé na mistrovství Evropy, ale také s tím, aby ukázali, co mají natrénováno. Bohužel vyšších umístění jsme v této disciplíně nedosáhli a tituly z kategorií juniorů a kadetů putují do Německa. 

 

Naše hráče čekají další tři disciplíny a tak všichni nadále fandíme a sledujeme. Kluci do toho!

Mistrovství Evropy v poolbilliardu v kategorii juniorů a kadetů 2019

 

Dnes začíná Mistrovství Evropy v poolbilliardu v kategorii juniorů a kadetů 2019. Letos se koná jako v loňském roce (výroční ME) ve Veldhovenu v Holandsku a to ve dnech 22. července až 30. července 2019.

 

Na letošním šampionátu má zastoupení hned 28 zemí. Nemáme obsazenou kategorii dívek, ale v kategoriích U17 je celkem 61 hráčů (3 reprezentanti ČR) a v kategorii U19 je zástupců 47 (1 reprezentant ČR).

Školský pohár 2019

V pátek 14. června 2019 se v herně Harlequin Praha konal pod záštitou Českomoravského billiardového svazu již 4. ročník poolbilliardového turnaje pro žáky základních škol v disciplíně mini 8 ball as. „miniosmička“. Prezence byla již od 9,00 hodin a do začátku turnaje dorazilo 20 hráček a hráčů ze sedmi sportovních klubů: MPC Pardubice, BC Metropol České Budějovice, (kluboví hráči v ČB a také hráči z DDM Netolice), BC Casablanca Tábor, BC Harlequin Praha, TJ Sokol Hodonín, SK Delta Billiard Brno a 1. Billiardový Club Děčín.

World Cup of Pool 2019 pro český tým končí

 

BetVictor World Cup of Pool 2019 začal prvními zápasy, kde se naši hráči Michal Gavenčiak a Roman Hybler utkali s favorizovaným týmem nejen tohoto zápasu, ale celého turnaje Carlem Biadem a Jeffem de Lunou reprezentující Filipíny. 

Zápas bylo možné sledovat živě na NovaSport 2, kde budou probíhat přenosy všech zápasů včetně nedělního finálového dne.

Roman s Michalem před zápasem absolvovali kratší prohlídku města, které je krásné a postupně se přesunuli do Morningside arény, aby se seznámili s prostředím arény při zápasech, ale zároveň potrénovali v tréninkové místnosti.

Novinky z ostatních sekcí

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Žalman David MPC Pardubice 2008.5
2 Urban Petr MPC Pardubice 1506.9
3 Vondráček Petr MPC Pardubice 1244.6
4 Tužil Pavel MPC Pardubice 1203.6
5 Růčka Radek MPC Pardubice 1186.2
6 Mihok Michal SK Delta Billiard Brno 1174.9
7 Lebduška Filip MPC Pardubice 1167.3
8 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1155.8
9 Zhou Longdi MPC Pardubice 1152.1
10 Praus Tomáš MPC Pardubice 1139.6
11 Tichý Jaroslav SK Billiard Centrum Praha 1124.5
12 Kníže Martin MPC Pardubice 1084.2
13 Hajdovský Marek MPC Pardubice 1040.3
14 Kapitančik Marcel MPC Pardubice 978.1
15 Švestka Martin MPC Pardubice 977.8
16 Nechvíle Josef Řipská Praha 944.6
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2019