ME – shrnutí po desítce

Další postřehy našich reprezentantů z dění na ME 2019.

David Žalman

 

Druhá dosciplína na ME v Trevisu byla 10ball kde jsem v prvním kole narazil na Roberta Bartola z Chorvatska. Podařilo se mi trestat jeho chyby a sám jich moc nevytvářet a proto výsledné skóre bylo 8:2. Další zápas jsem měl se španělem Iker-Andoni Echevarria, který není žádné ořezávátko a velice taktickou hrou a několika skvělými úniky z jistoty se mi podařilo zápas sklonit na svojí stranu 8:7. Šel jsem tedy „A“ stranou rovnou do last 64, kde jsem narazil opět na Itala Fabio Rizzi, který mě vyřadil ve 14.1 nekonečné. V této discipíně byl ještě lepší než ve čtrnátce a tak jsem po pár chybách prohrával 0:7. Za tohoto stavu jsem si řekl, že již není co zkazit a tak jsem dvěma skvělýma dohrávkama snížil skóre na 2:7 a pak bohužel udělal faul a to byla konečná. Opět jsem tedy skončil na 33.místě stejně jako v předchozí čtrnátce.  

 

Petr Urban

 

Los ke mně opět nebyl přívětivý a na první kolo mi přidělil Nicka van den Berga z Holandska. Nick dělá jedinou chybu v zápase za stavu 0:0 a v tomto zápase získávám jediný bod a prohrávám vysokým rozdílem 1:8. V B straně mám první kolo volný los a v Loosers Qualification mě čeká zkušený Fin Jani Siekkinen, který si přivezl slušné výsledky z již proběhlého US Open. Zápas je vyrovnaný do stavu 4:4. Následně hraji 2 čisté hry a dohrávám soupeřův nespadlý rozstřel a unikám na 7:4. Následuje chyba a nechávám soupeře dotáhnout na 6:7. V nervózním závěru soupeř naštěstí také chybuje a v zápase vítězím 8:6 a čekám na los do LAST64, který mi přisuzuje Maria He z Rakouska. Nerad bych se opakoval, ale průběh zápasu je úplně stejný jako s Nickem a v zápase prohrávám stejným poměrem jako v prvním zápase bohužel bez sebemenší šance na vítězství. Následuje 8Ball, 9Ball a týmy tak držte pěsti.!!  

 

Roman Hybler

 

K desítce tomu nemůžu moc říct. Jsem hrál fakt dobře. V prvním zápase jsem měl ještě trošku jet-leg. Ale šlo to dobře do stavu 4-4. Ale pak mě ta síla trochu rozhodila a já jsem prohrál. Já jsem si o tom nic nemyslel, ale potom jsem myslel, že se dostanu dál přes béčko, ale potom jsem zjistil, že mě čeká Niels Feijen, to byl asi jedinej z béčka, kterej je jeden z nejlepších hráčů na světě a byl to dobrej zápas a já jsem bez bych prohrál 8-5 a k tomu ještě u 5-4 udělal faul, ale řekl že to nebyl faul, že jsem si měl zavolat rozhodčího a tak jsem to prohrál. Pak už se nedalo nic dělat.

 

Veronika Hubrtová

 

Tak po nepovedené nekonečné následovala ještě nepovedenější 10 ball. Výsledky hovoří za vše. V prvním zápase s Feldman jsem nezahrála prakticky nic a ona mě svým koncentrovaným výkonem naprosto přejela. Já se bohužel nedostala do zápasového nastavení.. A další zápas s Kibaroglu to bylo sice lepší, ale ona zase na rozdíl ode mne měla výborné rozstřely a bohužel touto prohrou pro mě desítka skončila. Moje výkony jsou krom jednoho zápasu hrozné a mrzí mě to, protože natrénováno mám. Jen stačí pořádně nastavit hlavu a bude to určitě lepší.

 

Josef Nechvíle

 

Svůj první zápas v 10 Ball jsem hrál s Christopherem Lenzem z Rakouska, který jsem prohrál 8:5. Tento zápas se pro mne ze začátku vyvíjel dobře, kdy jsem se dostal do vedení 2:1. Viděl jsem, že je Chris nervózní a já věděl, že teď do toho musím dát vše, abych ho úplně rozhodil a jehoto už nebavilo. Bohužel se mi nepodařilo dohrát 3 volné stoly, kde se Chris nadechl psychicky a zápas otočil. V Becku mě čekal Marius Artemiou. Na tento zápas sem nastupoval s tím, že chci hrát fakt hezký kulečník a hru si chci na 100 % co nejvíce užít. Projevilo se to i v zápase, kdy jsem měl uvolněnou ruku a dohrával jsem stoly, případně zahrál skvelou jistotou, z které soupeř udělal faul nebo mi nechal pozici. Zápas jsem vyhrál 8:3. Další soupeř byl Polský soused Konrad Juszczyszyn, který byl prostě lepší hráč, výborné jistoty, jistota ve strku.. Pouze 1 chyba, kterou se mi podařilo otočit. V tomto zápase mě akorát mrzí, že jsem nedohrál 2 stoly, které nebyly těžké. Zápas jsem prohrál 8:1 a tak moje cesta v 10 Ball skončila na 33 místě. Nicméně beru to jako skvělou zpětnou vazbu na trénink, zápasy a přípravu přes rok. Nyní ještě čekají discipliny v 8 Ball a 9 ball, které si jdu naplno užít a hrát nejlépe, jak umím.  

 

Jan Meisner

 

Shnuti 10ball V prvním kole jsem měl volný los, ve druhém španěla Pina. Tento zápas byl plný chyb od obou, na konci naštěstí pro mě vyrobil zbytečnou chybu v přívodu na osmičku, se štěstím mi nedal pozici ale o mantinel se mi podařilo trefit i s přívodem a dohrát. V last 64 jsem měl těžký los, skočil ke mě Niels Feijen. Zápas rozhodla hra na jistotu, ve které mě přehrál velkým rozdílem. Umístění v last 64 je pro mě zklamáním. Shrnuti 8ball První kolo proti italovi Sini mi vůbec nevyšlo. Byl to ode mě zatím nejhorší zápas tady na turnaji. Nechodily mi breaky, hra na jistotu jako obvykle a když mi k tomu ještě odešlo i moje doteď fungující potápění, nemohlo to skončit jinak než prohrou. Na konci béčka jsem měl portugalce Silvu, kterého jsem porazil ve 14ce. Začátek mi vyšel ideálně, rychle jsem vedl 5:0, poté ale dva breaky s bílou, jeden bílá ze stolu a jeden nespadlý. Tohle plus jeho čisté hry znamenalo že už jsem si od té doby nezahrál. Krutá ale zasloužená porážka a konec v disciplíně hodně brzy.  

Další hlavní zprávy

Rozhovor Veronika Hubrtová 8 ball + 10 ball

Blahopřeji Veroniko, opět jsi obhájila loňské prvenství v obou zatím odehraných disciplínách 😊

Dámy se zlepšily, ale ty jsi na sobě zapracovala, jezdíš na zahraniční turnaje a Eurotoury, jak se herně cítíš, pomohly ti jmenované turnaje?

Jak říkáš, holky se zlepšují pořád neustále a to je jedině dobře. Čím větší bude konkurence, tím budou lepší i výkony. Holky, co hrály poprvé se taky neztratily, a nikdo vyloženě nepropadl, takže je vidět, že se není čeho bát a prostě přijít a hrát.

Ano turnaje mi neuvěřitelně pomohly, ale i to, že trénuji více než dříve. Mezinárodní konfrontace je k růstu potřeba.

Semifinále a finále se hrálo pod časovým rozhodčím, jak se s tím ženy srovnaly? Turnaj žen je výrazně pomalejší než u mužů, čím si to vysvětluješ?

Tak turnaj je pomalejší především proto, že je nižší kvalita hry samotné. Pokud muži hrají jednu čistou hru za druhou, a tady probíhají taktické bitvy, ale i netrefování koulí, nemůže být turnaj rychlejší.

Časový rozhodčí někdy pomůže, aby se turnaj zrychlil a jindy zase ne. Bylo vidět, že to je novinka, třeba u prvního zápasu s Kačkou Kotolanovou, ale u dalšího už věděla co od toho čekat. Jiné hráčky si to pochvalovaly, že hra měla spád. Třeba Ilona Žalmanová podle mě s časovým rozhodčím hrála lépe než bez něj.

Jak se stavíš k časovému rozhodčímu ve 14.1, ozvaly se hlasy, že by tato disciplína neměla být pod časovým rozhodčím, je mimořádně strategická a jedno prodloužení za trojúhelník často nestačí?

Stavím se k němu tak, že nevidím důvod to mít jinak než je v Evropě a tuto disciplínu nějak „zvýhodňovat“. Ano, možná by bylo občas třeba více času kvůli strategii, ale na druhou stranu to je potřeba někdy i u jiných disciplín a tam to není. Navíc se bavíme o třech zápasech a případně dalších zpožděných nebo pomalu probíhajících. Já jsem rozhodně pro.

Na turnaj se letos přihlásilo a odehrálo v posledních letech asi nejvíc žen, čím si vysvětluješ ten nárůst, je to shoda okolností, nebo se blýská na lepší časy?

Já věřím, že to je stoupající trend. Už loni byl mírný nárust a letos to pokračuje. Pokud to tak bude, tak to je jedině dobře. Prakticky polovina hráček byla z domácího klubu, takže pořádání bylo svěřeno do správných rukou. Ale každá žena či dívka je přínosem a já vždy ráda vidím nové tváře, takže děkuji všem, kdo se ženám věnují a předávají jim cenné rady, zkušenosti i odvahu.

Letos máš v plánu poslední Eurotour, máš velké šance, že se kvalifikuješ opět na MS, tentokrát z Eurotouru, jak to vidíš?

Jenom tě opravím. Možná to budou dva EuroToury, ale to bude záležet na tom, jak se podaří na tom prvním. Další je totiž v Turecku a nevím, jestli na to budou finance. Pokud uspěju a dostala bych se na MS, tak si řeknu asi o předčasný dárek k vánocům na letenku, abych se připravila na MS. Pokud se na MS nedostanu, tak ještě uvidíme.
Dostat se na MS je jako sen. A já ho už párkrát zažila. Každopádně cesta to není snadná, ale díky dvou bronzům z ET letos je šance vysoká. Za měsíc bude jasno.

Co, kromě Eurotouru, případně MS, máš na podzim v plánu?

V plánu jsou samozřejmě všechny MČR žen, smíšených dvojic, možná dvojic klasických. Již zmíněné EuroToury a MS jsou jasné. Další štace je Prostar Cup ve Veroně, který pořádá můj sponzor LONGONI týden před EuroTourem. Jsou tu ještě kvalifikace na MČR jednotlivců a MČR týmů. To se rozhodnu vždy na poslední chvíli, čeho se zúčastním. Možná pojedu na jeden či dva ženské turnaje do Polska. Je toho teď tolik, že musím namixovat ten správný koktejl.

Dobrý strk do dalších turnajů a děkuji za rozhovor 🙂

Na otázky se ptal Robin Vladyka

Mistrovství České republiky žen v poolbilliardu pro rok 2019

První dvě disciplíny MR žen 8 ball a 10 ball, se hrály o uplynulém víkendu ve spolupráci Českomoravského billiardového svazu s pořádajícím klubem Maple Pool Club Pardubice. Očekávala se podobná účast jako v loňském roce. Ale k překvapení všech se v obou disciplínách nakonec účastnilo 15 hráček, co znamenalo například v disciplíně 10 ball o 7 hráček více. Hráčky byly z domácího klubu MPC Pardubice, Delta Billiard Brno, Harlequinu Praha, Balabuška Praha a jako loni také z 1. KK Chomutov.

Veronika Hubrtová bere opět bronz na EuroTouru!

 

Ve dnech 1. – 4.8.2019 se konal Eurotour mužů i žen v holandském Veldhovenu.

 

Turnaje mužů se zúčastnil pouze Roman Hybler, který vypadl po prohrách s Nickem Malaiem a Pecejlem Aleksou. Těmto dvou prohrám předcházela vítězství nad Janem Wolfem 9-8, Schoeneshoefer Mirco 9-2.

Roman skončil na 33. místě ze 193 účastníků.

 

Vítězem se stal Mario He z Rakouska.

 

Celkově je Roman na 24. místě žebříčku EuroTour, který čítá 550 jmen, mezi nimiž je na 67. místě Marek Hajdovský, 172. Jan Meisner, 185. Petr Urban a 233. místo má David Žalman.

Mistrovství Evropy juniorů zakončeno disciplínou 9 ball

 

Divácky nejatraktivnější disciplína 9 ball je již také odehrána a tím pádem je ukončeno celé Mistrovství Evropy juniorů z Veldhovenu v Holandsku 2019.

 

Naši hráči celkově nejsou spokojeni s výsledky, ale věříme, že jim tato velká akce přinesla alespoň dílčí úspěchy v podobě vyhraných zápasů a zároveň nové zkušenosti, ohledně prostředí ve kterém se ME juniorů odehrává, také časový rozhodčí, jak se vypořádat s problémy s vybavením, jelikož někomu hned na začátku pár dní chybělo, nebo se porouchalo. 

ME juniorů 2019 – shrnutí 8 ball a týmů

 

Nejznámější disciplína 8 ball je pro naše hráče na ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu odehrána. Disciplína, která je  asi nejznámější disciplínou ze čtyř disciplín v poolbilliardu. Klasické rozdělení na „půlky“ a „plné“, zakončené potopením černé koule.

Spokojenost našich hráčů stále nepanuje a je to škoda, protože jim fandíme a víme, že hráčské kvality mají.

ME juniorů 2019 – shrnutí 10 ball

 

Další disciplína 10 ball je pro naše hráče na ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu odehrána. Disciplína, která je nejmladší disciplínou ze čtyř disciplín v poolbilliardu. Je to vlastně kombinace devítky a osmičky. Důležitá hra, která vyžaduje správně volené nahrávky, ale zároveň správnou volbu defenzivní či ofenzivního podání hry.

ME juniorů a shrnutí první disciplíny – 14.1 nekonečná

 

První disciplína z ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu je odehrána a to konkrétně disciplína 14.1 nekonečná. Disciplína, která vyžaduje vytrvalost a správné řešení pozic na stole. Naši hráči se snažili vyrovnat nejen s tím, že jsou někteří poprvé na mistrovství Evropy, ale také s tím, aby ukázali, co mají natrénováno. Bohužel vyšších umístění jsme v této disciplíně nedosáhli a tituly z kategorií juniorů a kadetů putují do Německa. 

 

Naše hráče čekají další tři disciplíny a tak všichni nadále fandíme a sledujeme. Kluci do toho!

Mistrovství Evropy v poolbilliardu v kategorii juniorů a kadetů 2019

 

Dnes začíná Mistrovství Evropy v poolbilliardu v kategorii juniorů a kadetů 2019. Letos se koná jako v loňském roce (výroční ME) ve Veldhovenu v Holandsku a to ve dnech 22. července až 30. července 2019.

 

Na letošním šampionátu má zastoupení hned 28 zemí. Nemáme obsazenou kategorii dívek, ale v kategoriích U17 je celkem 61 hráčů (3 reprezentanti ČR) a v kategorii U19 je zástupců 47 (1 reprezentant ČR).

Školský pohár 2019

V pátek 14. června 2019 se v herně Harlequin Praha konal pod záštitou Českomoravského billiardového svazu již 4. ročník poolbilliardového turnaje pro žáky základních škol v disciplíně mini 8 ball as. „miniosmička“. Prezence byla již od 9,00 hodin a do začátku turnaje dorazilo 20 hráček a hráčů ze sedmi sportovních klubů: MPC Pardubice, BC Metropol České Budějovice, (kluboví hráči v ČB a také hráči z DDM Netolice), BC Casablanca Tábor, BC Harlequin Praha, TJ Sokol Hodonín, SK Delta Billiard Brno a 1. Billiardový Club Děčín.

World Cup of Pool 2019 pro český tým končí

 

BetVictor World Cup of Pool 2019 začal prvními zápasy, kde se naši hráči Michal Gavenčiak a Roman Hybler utkali s favorizovaným týmem nejen tohoto zápasu, ale celého turnaje Carlem Biadem a Jeffem de Lunou reprezentující Filipíny. 

Zápas bylo možné sledovat živě na NovaSport 2, kde budou probíhat přenosy všech zápasů včetně nedělního finálového dne.

Roman s Michalem před zápasem absolvovali kratší prohlídku města, které je krásné a postupně se přesunuli do Morningside arény, aby se seznámili s prostředím arény při zápasech, ale zároveň potrénovali v tréninkové místnosti.

Novinky z ostatních sekcí

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Žalman David MPC Pardubice 2008.5
2 Urban Petr MPC Pardubice 1506.9
3 Vondráček Petr MPC Pardubice 1244.6
4 Tužil Pavel MPC Pardubice 1203.6
5 Růčka Radek MPC Pardubice 1186.2
6 Mihok Michal SK Delta Billiard Brno 1174.9
7 Lebduška Filip MPC Pardubice 1167.3
8 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1155.8
9 Zhou Longdi MPC Pardubice 1152.1
10 Praus Tomáš MPC Pardubice 1139.6
11 Tichý Jaroslav SK Billiard Centrum Praha 1124.5
12 Kníže Martin MPC Pardubice 1084.2
13 Hajdovský Marek MPC Pardubice 1040.3
14 Kapitančik Marcel MPC Pardubice 978.1
15 Švestka Martin MPC Pardubice 977.8
16 Nechvíle Josef Řipská Praha 944.6
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2019