ME – po osmičce

Další shrnutí našich reprezentantů z ME, tentokrát po osmičce

Petr Urban

V prvním zápase mě čekal Portugalec Bruno Sousa. V zápase bohužel netrefuji za stavu 4:2 těžší osmičku, Portugalec hraje bezchybně a otáčí zápas na 8:5 v jeho prospěch. V turnaji nakonec dochází až do LAST16. Na konci B strany opět ne moc příznivý los a čeká mě odveta s Mariem He z Rakouska. Zápas je vyrovnaný do stavu 4:4, kde dělám jedinou chybu a Mario následně trestá i můj nespadlý rozstřel, přidává čistou hru ze svého breaku a stav je 4:7. Následně mu z rozstřelu padí smolně bílá koule. Dohrávám a přidávám čistou hru. Za stavu 6:7 v můj neprospěch Mario dohrává neskutečně těžkou hru a v zápase vítězí 8:6. Začali jsme výborně v týmech a doufám, že takto budeme i pokračovat. Los si se mnou opět pohrává i v 9Ball a v první kole si můžu dát další odvetu s Nickem van den Bergem. 

 

Veronika Hubrtová

První zápas mi byla nalosovaná Fefilava z Běloruska a to hned na TV stůl. Musely jsme začít přesně na čas, takže jsme si v aréně nějakou dobu poseděly a i díky světlům a televizním reklamám okolo bylo pěkné teplo. Zápas mi moc nevycházel, i když nějaká šance na lepší výsledek než 1-6 rozhodně byla. V béčku jsem hrála s Chernik, také z Běloruska. Výkon už měl stoupající tendenci a i trocha štěstí na mé straně znamenala výhru 6-3. S Finkou Vartiainen jsem podala ještě lepší výkon a udělala minimum chyb, asi jednou jsem netrefila kouli do díry a výhra 6-1 byla i takovým povzbuzením. Ruska Truhshevskaia na mě nastoupila velmi sebevědomým postojem a její chování bylo neuvěřitelné. Kdo neviděl nepochopí. Ale snažila jsem se soustředit na svůj vlastní výkon na stole a jejím chováním se nerozhazovat. Výhra 6-4 znamenala postup mezi posledních 16. Na konci zápasu jsem soupeřce podala ruku, ale ta mi ji málem utrhla. Odešla jsem k hráčům z týmu a povídala si o jejím chování. Ona prošla a málem mi dala „rameno“. Mezi posledními 16 to bylo opakování prvního zápasu a Fefilava asi čekala, že mě zase přejede, ale já jsem hrála velmi slušně a její chyby jsem využívala. Postup mezi 8 byl tedy po výhře 6-4 na světě. Tam mě čekala bohužel Jasmin Ouschan. Chtěla jsem bojovat a nic ji nedat zadarmo, ale… Z počátku jsem udělala dvě chyby a ona trestala. Navíc po zbytek zápasu žádnou chybu neudělala a já vlastně krom nespadlých rozstřelů také ne. Prohra 0-6 je trochu krutá, ale hrála opravdu moc parádně, oproti předchozím i následujícím zápasům. 5-8 místo hodnotím pozitivně a jsem za něj velmi ráda.

 

Roman Hybler

Osmičku jsem hrál dobře. Jsem hrál proti nějakýmu z Litvy. Byl to dobrej los, jsem vyhrál 8-2, ale k tomu jsem taky hrál dobře musím říct. Potom jsem dostal jednoho Nora, jsem začal taky dobře, tak v prostředku hry jsem se nějak nemohl koncentrovat, prostě to nešlo nějak. Něco bylo špatně, jsem prohrával ty hry. Nejdřív jsem vedl 4-1. Pak jsem si vzal time za stavu 6-4. Potom to bylo 7-5 a on to nedohrál a já jsem to dohrál a dal čistou, to bylo 7-7 a potom jsem dohrál opravdu hezkou a těžkou hru za stavu 7-7, když mu spadla bílá a bylo to zavřený všecko a tak jsem to dohrál. Vyhrál jsem 8-7 a čekal jsem na los. A další los jsem dostal Ivo Saris. Co mám říct k tomu. On hrál velmi hezky a dobře a zasloužil si tu výhru. On měl 7 čistých her a já jsem měl 5. Tak jsem líp nemohl ani hrát už, jsem udělal dvě malý chybičky, ale když dohráváš 5 čistejch, tak normálně vyhráváš ten zápas, a to nestačilo proti němu. Prohrál jsem 8-6. To byla fakt škoda, protože to byl fakt hezkej ten zápas a zasloužili bysme si oba dva dostat se dál. Zítra začínají týmy, doufám, že vyhrajeme s Norama a potom ještě devítka a tak se uvidí co a jak ještě půjde.

 

Jan Meisner

První kolo proti italovi Sini mi vůbec nevyšlo. Byl to ode mě zatím nejhorší zápas tady na turnaji. Nechodily mi breaky, hra na jistotu jako obvykle a když mi k tomu ještě odešlo i moje doteď fungující potápění, nemohlo to skončit jinak než prohrou. Na konci béčka jsem měl portugalce Silvu, kterého jsem porazil ve 14ce. Začátek mi vyšel ideálně, rychle jsem vedl 5:0, poté ale dva breaky s bílou, jeden bílá ze stolu a jeden nespadlý. Tohle plus jeho čisté hry znamenalo že už jsem si od té doby nezahrál. Krutá ale zasloužená porážka a konec v disciplíně hodně brzy 

 

David Žalman

 

Dnes nám začala 8ball disciplína a hned prvni zápas na rozehřátí velký favorit Nick van den Berg. Do stavu 5:1 jsem neudělal chybu, teda až na dva rozstřely. Poté jsem si začal uvědomovat proti komu vlastně hraji a hnedka jsem znervózněl a udelal chybku na dohrávce při zvednutém tágu. Za stavu 6:2 se mi už potily ruce a při dohrávce mi lehce vyklouzlo tágo z ruky a opět chyba. Na konci zápasu jsme se tahali, basovali a s trochou toho štěstí na konci jsem vyhrál 8:6 Další poněkud těžší soupěř na mě čekal Sanjin Pehlivanovic, ten už si hru se mnou více pohlídal a opět mi příliš nefungovali rozstřely i když hra byla vcelku dobrá a příliš chyb jsem nedělal, výsledek byl 4:8. Na konci béčka mě čekal Ital Massimilliano Corso. Tento zápas byl provázen velkou nervozitou, ale zároveň velice dobrou hrou obou stran a výsledek tomu také napovídal 8:7. Bohužel za čarou jsem si nalosoval jednoho z nejtěžších soupeřů Josha Filler, sice jeho hra je spíše 9ball než osmička, ale i tak byl neskutečně přísný a rozstřely mu krásně fungovaly. Mě oproti tomu najednou nic nepadalo a tak jsem mu tento zápas tímto pěkně ulehčil. Při posledním rozstřelu za stavu 1:7 jsem si řekl, že změním strategii rozstřelu do druhé koule a to vyšlo s čistou hrou. Bohužel i Joshuovi to vyšlo stejně s čistou a tak konečný výsledek byl 2:8 a konec na 33.místě 

 

Josef Nechvíle

 

8 Ball jsem hrál v kategorii Under 23, kde na mě čekal v prvním kole Baybora Kaan ze Severního Kypru, zápas jsem vyhrál 8:1, kde jsem v druhé půlce zápasu hrál bezchybně, dohrával své rozstřely a jeho nespadlé rozstřely proměňoval ve své body. V druhém kole jsem hrál v Finem Casperem Matikainenem, který byl lepší a vyhrál 8:1. V tomto zápase mne akorát mrzí, že jsem víc svých rostřelů neproměnil ve svůj prospěch. V béčku na mne čekal další Kypřan Alacam Bilge, který svoji rychlou hrou začal chybovat a pak být negativní, podařilo se mi to využít ve svůjj prospěcha zápas jsem vyhrál 8:3. Další den na mě čekal Ukrajinec Skvortsov Viacheslav, kde se mi podařilo otočit zápas z 7:2 na 8:7!! V last 16 jsem měl soupeře z Německa Luca Menna, kde jsem prohrál 8:2. Tento zápas mě velmi zamrzel, protože jsem nedohrával své rozstřely. Celkově v 8 ball jsem skončil na 9. místě, se kterým jsem spokojen.  

Další hlavní zprávy

Rozhovor Veronika Hubrtová 8 ball + 10 ball

Blahopřeji Veroniko, opět jsi obhájila loňské prvenství v obou zatím odehraných disciplínách 😊

Dámy se zlepšily, ale ty jsi na sobě zapracovala, jezdíš na zahraniční turnaje a Eurotoury, jak se herně cítíš, pomohly ti jmenované turnaje?

Jak říkáš, holky se zlepšují pořád neustále a to je jedině dobře. Čím větší bude konkurence, tím budou lepší i výkony. Holky, co hrály poprvé se taky neztratily, a nikdo vyloženě nepropadl, takže je vidět, že se není čeho bát a prostě přijít a hrát.

Ano turnaje mi neuvěřitelně pomohly, ale i to, že trénuji více než dříve. Mezinárodní konfrontace je k růstu potřeba.

Semifinále a finále se hrálo pod časovým rozhodčím, jak se s tím ženy srovnaly? Turnaj žen je výrazně pomalejší než u mužů, čím si to vysvětluješ?

Tak turnaj je pomalejší především proto, že je nižší kvalita hry samotné. Pokud muži hrají jednu čistou hru za druhou, a tady probíhají taktické bitvy, ale i netrefování koulí, nemůže být turnaj rychlejší.

Časový rozhodčí někdy pomůže, aby se turnaj zrychlil a jindy zase ne. Bylo vidět, že to je novinka, třeba u prvního zápasu s Kačkou Kotolanovou, ale u dalšího už věděla co od toho čekat. Jiné hráčky si to pochvalovaly, že hra měla spád. Třeba Ilona Žalmanová podle mě s časovým rozhodčím hrála lépe než bez něj.

Jak se stavíš k časovému rozhodčímu ve 14.1, ozvaly se hlasy, že by tato disciplína neměla být pod časovým rozhodčím, je mimořádně strategická a jedno prodloužení za trojúhelník často nestačí?

Stavím se k němu tak, že nevidím důvod to mít jinak než je v Evropě a tuto disciplínu nějak „zvýhodňovat“. Ano, možná by bylo občas třeba více času kvůli strategii, ale na druhou stranu to je potřeba někdy i u jiných disciplín a tam to není. Navíc se bavíme o třech zápasech a případně dalších zpožděných nebo pomalu probíhajících. Já jsem rozhodně pro.

Na turnaj se letos přihlásilo a odehrálo v posledních letech asi nejvíc žen, čím si vysvětluješ ten nárůst, je to shoda okolností, nebo se blýská na lepší časy?

Já věřím, že to je stoupající trend. Už loni byl mírný nárust a letos to pokračuje. Pokud to tak bude, tak to je jedině dobře. Prakticky polovina hráček byla z domácího klubu, takže pořádání bylo svěřeno do správných rukou. Ale každá žena či dívka je přínosem a já vždy ráda vidím nové tváře, takže děkuji všem, kdo se ženám věnují a předávají jim cenné rady, zkušenosti i odvahu.

Letos máš v plánu poslední Eurotour, máš velké šance, že se kvalifikuješ opět na MS, tentokrát z Eurotouru, jak to vidíš?

Jenom tě opravím. Možná to budou dva EuroToury, ale to bude záležet na tom, jak se podaří na tom prvním. Další je totiž v Turecku a nevím, jestli na to budou finance. Pokud uspěju a dostala bych se na MS, tak si řeknu asi o předčasný dárek k vánocům na letenku, abych se připravila na MS. Pokud se na MS nedostanu, tak ještě uvidíme.
Dostat se na MS je jako sen. A já ho už párkrát zažila. Každopádně cesta to není snadná, ale díky dvou bronzům z ET letos je šance vysoká. Za měsíc bude jasno.

Co, kromě Eurotouru, případně MS, máš na podzim v plánu?

V plánu jsou samozřejmě všechny MČR žen, smíšených dvojic, možná dvojic klasických. Již zmíněné EuroToury a MS jsou jasné. Další štace je Prostar Cup ve Veroně, který pořádá můj sponzor LONGONI týden před EuroTourem. Jsou tu ještě kvalifikace na MČR jednotlivců a MČR týmů. To se rozhodnu vždy na poslední chvíli, čeho se zúčastním. Možná pojedu na jeden či dva ženské turnaje do Polska. Je toho teď tolik, že musím namixovat ten správný koktejl.

Dobrý strk do dalších turnajů a děkuji za rozhovor 🙂

Na otázky se ptal Robin Vladyka

Mistrovství České republiky žen v poolbilliardu pro rok 2019

První dvě disciplíny MR žen 8 ball a 10 ball, se hrály o uplynulém víkendu ve spolupráci Českomoravského billiardového svazu s pořádajícím klubem Maple Pool Club Pardubice. Očekávala se podobná účast jako v loňském roce. Ale k překvapení všech se v obou disciplínách nakonec účastnilo 15 hráček, co znamenalo například v disciplíně 10 ball o 7 hráček více. Hráčky byly z domácího klubu MPC Pardubice, Delta Billiard Brno, Harlequinu Praha, Balabuška Praha a jako loni také z 1. KK Chomutov.

Veronika Hubrtová bere opět bronz na EuroTouru!

 

Ve dnech 1. – 4.8.2019 se konal Eurotour mužů i žen v holandském Veldhovenu.

 

Turnaje mužů se zúčastnil pouze Roman Hybler, který vypadl po prohrách s Nickem Malaiem a Pecejlem Aleksou. Těmto dvou prohrám předcházela vítězství nad Janem Wolfem 9-8, Schoeneshoefer Mirco 9-2.

Roman skončil na 33. místě ze 193 účastníků.

 

Vítězem se stal Mario He z Rakouska.

 

Celkově je Roman na 24. místě žebříčku EuroTour, který čítá 550 jmen, mezi nimiž je na 67. místě Marek Hajdovský, 172. Jan Meisner, 185. Petr Urban a 233. místo má David Žalman.

Mistrovství Evropy juniorů zakončeno disciplínou 9 ball

 

Divácky nejatraktivnější disciplína 9 ball je již také odehrána a tím pádem je ukončeno celé Mistrovství Evropy juniorů z Veldhovenu v Holandsku 2019.

 

Naši hráči celkově nejsou spokojeni s výsledky, ale věříme, že jim tato velká akce přinesla alespoň dílčí úspěchy v podobě vyhraných zápasů a zároveň nové zkušenosti, ohledně prostředí ve kterém se ME juniorů odehrává, také časový rozhodčí, jak se vypořádat s problémy s vybavením, jelikož někomu hned na začátku pár dní chybělo, nebo se porouchalo. 

ME juniorů 2019 – shrnutí 8 ball a týmů

 

Nejznámější disciplína 8 ball je pro naše hráče na ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu odehrána. Disciplína, která je  asi nejznámější disciplínou ze čtyř disciplín v poolbilliardu. Klasické rozdělení na „půlky“ a „plné“, zakončené potopením černé koule.

Spokojenost našich hráčů stále nepanuje a je to škoda, protože jim fandíme a víme, že hráčské kvality mají.

ME juniorů 2019 – shrnutí 10 ball

 

Další disciplína 10 ball je pro naše hráče na ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu odehrána. Disciplína, která je nejmladší disciplínou ze čtyř disciplín v poolbilliardu. Je to vlastně kombinace devítky a osmičky. Důležitá hra, která vyžaduje správně volené nahrávky, ale zároveň správnou volbu defenzivní či ofenzivního podání hry.

ME juniorů a shrnutí první disciplíny – 14.1 nekonečná

 

První disciplína z ME juniorů, kadetů a dívek ve Veldovenu je odehrána a to konkrétně disciplína 14.1 nekonečná. Disciplína, která vyžaduje vytrvalost a správné řešení pozic na stole. Naši hráči se snažili vyrovnat nejen s tím, že jsou někteří poprvé na mistrovství Evropy, ale také s tím, aby ukázali, co mají natrénováno. Bohužel vyšších umístění jsme v této disciplíně nedosáhli a tituly z kategorií juniorů a kadetů putují do Německa. 

 

Naše hráče čekají další tři disciplíny a tak všichni nadále fandíme a sledujeme. Kluci do toho!

Mistrovství Evropy v poolbilliardu v kategorii juniorů a kadetů 2019

 

Dnes začíná Mistrovství Evropy v poolbilliardu v kategorii juniorů a kadetů 2019. Letos se koná jako v loňském roce (výroční ME) ve Veldhovenu v Holandsku a to ve dnech 22. července až 30. července 2019.

 

Na letošním šampionátu má zastoupení hned 28 zemí. Nemáme obsazenou kategorii dívek, ale v kategoriích U17 je celkem 61 hráčů (3 reprezentanti ČR) a v kategorii U19 je zástupců 47 (1 reprezentant ČR).

Školský pohár 2019

V pátek 14. června 2019 se v herně Harlequin Praha konal pod záštitou Českomoravského billiardového svazu již 4. ročník poolbilliardového turnaje pro žáky základních škol v disciplíně mini 8 ball as. „miniosmička“. Prezence byla již od 9,00 hodin a do začátku turnaje dorazilo 20 hráček a hráčů ze sedmi sportovních klubů: MPC Pardubice, BC Metropol České Budějovice, (kluboví hráči v ČB a také hráči z DDM Netolice), BC Casablanca Tábor, BC Harlequin Praha, TJ Sokol Hodonín, SK Delta Billiard Brno a 1. Billiardový Club Děčín.

World Cup of Pool 2019 pro český tým končí

 

BetVictor World Cup of Pool 2019 začal prvními zápasy, kde se naši hráči Michal Gavenčiak a Roman Hybler utkali s favorizovaným týmem nejen tohoto zápasu, ale celého turnaje Carlem Biadem a Jeffem de Lunou reprezentující Filipíny. 

Zápas bylo možné sledovat živě na NovaSport 2, kde budou probíhat přenosy všech zápasů včetně nedělního finálového dne.

Roman s Michalem před zápasem absolvovali kratší prohlídku města, které je krásné a postupně se přesunuli do Morningside arény, aby se seznámili s prostředím arény při zápasech, ale zároveň potrénovali v tréninkové místnosti.

Novinky z ostatních sekcí

CELOSTÁTNÍ ŽEBŘÍČEK
1 Žalman David MPC Pardubice 2008.5
2 Urban Petr MPC Pardubice 1506.9
3 Vondráček Petr MPC Pardubice 1244.6
4 Tužil Pavel MPC Pardubice 1203.6
5 Růčka Radek MPC Pardubice 1186.2
6 Mihok Michal SK Delta Billiard Brno 1174.9
7 Lebduška Filip MPC Pardubice 1167.3
8 Meisner Jan BC Harlequ´in Praha 1155.8
9 Zhou Longdi MPC Pardubice 1152.1
10 Praus Tomáš MPC Pardubice 1139.6
11 Tichý Jaroslav SK Billiard Centrum Praha 1124.5
12 Kníže Martin MPC Pardubice 1084.2
13 Hajdovský Marek MPC Pardubice 1040.3
14 Kapitančik Marcel MPC Pardubice 978.1
15 Švestka Martin MPC Pardubice 977.8
16 Nechvíle Josef Řipská Praha 944.6
POŘADÍ ČESKÉ POOLOVÉ TOUR 2019